Sytuacja powodziowa we Wrocławiu: Widawa nadal zagraża, prezydent ogłasza alarm powodziowy

Wrocław zmagający się z narastającym zagrożeniem powodziowym ze strony rzeki Widawa, skłonił prezydenta miasta do ogłoszenia alarmu powodziowego. Zastosowanie tej środków bezpieczeństwa dotyczy obszarów północnych części Wrocławia, w tym takich osiedli jak Psie Pole, Kowale, Sołtysowice, Zgorzelisko, Widawa, Lipa Piotrowska, Zakrzów i Sołtysowice. Już teraz na Dolnym Śląsku odnotowano pierwsze przypadki podtopień posesji.

Najbardziej napięta sytuacja panuje na terenie obejmującym rzekę Widawa. Na północy regionu, dodatkowe zagrożenie stanowią małe cieki wodne, Sąsiecznica i Orla, które grożą wylaniem. Dzisiejsze pomiary z godziny 11 pokazują, że poziom wody w Widawie na moście na granicy Wrocławia i Krzyżanowic (końcówka ulicy Kamieńskiego) wynosi już 242 cm. To oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 42 cm i prawie metr ponad stanem ostrzegawczym. Przybieranie rzeki Widawy nie ustępuje, choć tempo tego zjawiska spowolniło w porównaniu do wczoraj. Równocześnie, wzrasta poziom wód w Widawie w Zbytowej, na terenie powiatu oleśnickiego. Wczoraj rano, poziom wody osiągnął tam 393 cm, przekraczając stan alarmowy o 43 cm i ostrzegawczy o 83 cm.

Od wczoraj obowiązuje najwyższy, trzeciego stopnia ostrzeżenia hydrologicznego IMGW dla zlewni rzeki Widawy. Według IMGW, opady deszczu, które występują aktualnie i są prognozowane na najbliższy czas, będą prowadziły do kolejnych wzrostów poziomów wody powyżej stanów alarmowych, szczególnie w Zbytowej i Krzyżanowicach.