Sudeckie Schronisko Świętuje 90 lat: Powrót do Korzeni

W celu uczczenia swojego 90-lecia, personel Sudeckiego Schroniska zdecydował się na pogłębianie wiedzy o swojej historii. Przeszukując archiwa, udało im się odnaleźć pierwszy przewodnik turystyczny po górach, które otaczają schronisko. Mamy zamiar przetłumaczyć i zaktualizować ten przewodnik – mówi Andrzej Sawicki, kierownik Schroniska oraz Przewodnik Sudecki.

„To miejsce przyciągało osoby z różnych części globu. Szczególnym momentem była wizyta Królowej Holandii w 1936 roku, co zapoczątkowało popularność schroniska. Wydaliśmy wówczas przewodnik po tych terenach, skompilowaliśmy wszelkie informacje w jednym dokumencie. Obecnie planujemy jego tłumaczenie. Naszym celem jest odtworzenie tego, jak przemierzano te tereny, co było przedmiotem poszukiwań oraz jakie miejsca były celem wypraw”, opowiada Sawicki.

Podczas badań historycznych, personel schroniska odkrył także postać snycerza, który był odpowiedzialny za charakterystyczne zdobienia wnętrza obiektu. Obchody 90-lecia schroniska uświetnione są także koncertami. Wczoraj wystąpił zespół „U studni”, a dzisiaj publiczność zadowoli „Dom o zielonych progach”.