Strajk kobiet we Wrocławiu. Kolejny dzień manifestacji

Od ponad tygodnia, dokładnie od 23 października, w całym kraju odbywają się liczne manifestacje. Są one efektem decyzji Trybunału Konstytucyjnego odnośnie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Strajk kobiet odbywa się nie tylko w największych miastach Polski, ale również w tych mniejszych i całkiem malutkich. Sobota, 31 października jest kolejnym dniem, na który zaplanowano protesty. Jaki przedstawia się harmonogram sobotniej manifestacji?

Strajk kobiet we Wrocławiu. Sobota będzie śpiewająca!

Decyzja TK, która orzeka, że przerywanie ciąży w wyniku stwierdzenia wady genetycznej płodu lub poważnej choroby dziecka, prowadzącej do śmierci w trakcie ciąży lub bezpośrednio po porodzie, jest niezgodna z Konstytucją. Po ogłoszeniu orzeczenia rozpętała się prawdziwa burza, której rzeczywistych efektów, chyba nikt się nie spodziewał. Na ulice, pomimo panującej epidemii koronawirusa, wyszły setki tysięcy osób, które chciały w ten sposób wyrazić swój gniew, rozżalenie i zdenerwowanie. Manifestacje na terenie kraju przybrały ogromne rozmiary, co zostało dostrzeżone przez kraje niemal na całym świecie. Strajk kobiet otrzymuje liczne słowa wsparcia od Polonii oraz od innych państw. Ostatnie dni to również coraz częstsze sygnały o pojawiających się w obozie władzy wątpliwościach i próbach załagodzenia powstałej sytuacji.

Na chwilę obecną manifestacje nie ustają. Mało tego, z tego co widać na ulicach, wręcz przybierają na siłę. Oprócz kobiet obecnie strajkują również inne grupy, między innymi rolnicy, czy przedsiębiorcy.

Sobota, 31 października będzie kolejnym dniem protestów we Wrocławiu. Nawet deszczowa pogoda nie jest w stanie popsuć planów. Sobotnie manifestacje odbędą się pod hasłem „Pieśni Synchronizujące Cykle” i rozpoczną się około godziny 18 w okolicach Rynku.

Jak zapewniają organizatorki protestu, brak talentu wokalnego nie jest przeszkodą. Chodzi po prostu o głośne „wyśpiewanie wszystkiego, co jest do wyśpiewania”. Dla uczestniczek przygotowano nawet kartki z tekstami.

Na sobotę przewidziany jest również kolejny protest samochodowy „Błyskawiczna Blokada”. Wszyscy chętni proszeni są o przybycie na ulicę Brzeską o godzinie 18. Start spod Kauflandu.

Jak i kiedy zakończą się demonstracje? Niestety, nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Wszystko zależy od decyzji rządu, a ten jak na tę chwilę, nie jest gotów by podjąć racjonalne decyzje i społeczny dialog.