Ile jest mostów i kładek we Wrocławiu?

Zdania są podzielone. Pewnym jest, że Wrocław przoduje w Polsce pod względem ilości mostów. W Europie plasuje się na czwartym miejscu, tuż za Wenecją, Amsterdamem i Sankt Petersburgiem. Nietypowe położenie geograficzne Wrocławia warunkuje całkiem sporą ilość mostów, kładek oraz wiaduktów kolejowych. Można przeprawić się nimi nad rzekami, rowami melioracyjnymi i kanałami. Sami eksperci nie potrafią jednoznacznie określić liczby. Czy wiadomo zatem ile jest mostów i kładek we Wrocławiu?

Ile jest mostów i kładek we Wrocławiu? Spróbujmy policzyć

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu podaje, że pod swoją opieką ma ponad 100 mostów oraz 60 przejść innego typu, między innymi kładki, wiadukty i estakady. Nie bez powodu mówi się, że Wrocław jest „miastem stu mostów” lub „Wenecją północy”. Najbardziej popularne z nich to prawdziwe architektoniczne perełki, jak chociażby most Grunwaldzki, Tumski, Zwierzyniecki, czy Oławski.

Profesor Jan Bliszczuk, który jest projektantem między innymi mostu Rędzińskiego, wskazuje na liczbę nawet 400 mostów na terenie Wrocławia, aczkolwiek, jak sam przyznaje, na dokładne szacunki będzie miał czas dopiero na emeryturze. Warto zaznaczyć, że most rędziński jest największym mostem wrocławskim i największym mostem podwieszanym w Polsce.

Spacer bulwarami Odry, choć długi, pozwoli mniej więcej określić ilość mostów, które znajdują się tylko na tej jednej rzece. A trzeba pamiętać, że w granicach miasta Wrocław znajdują się ponadto liczne jej dopływy. Najbardziej znane to Bystrzyca, Widawa, Oława i Ślęza. Ilość rzek w aglomeracji spowodowała występowanie licznych wysepek, dzięki czemu w trakcie spaceru z pewnością natkniemy się na mnogość śluz wodnych. Ich połączenia są jednocześnie mostem lub kładką umożliwiającą przedostanie się na wyspę i z powrotem.

Reasumując, Wrocław to miasto, które przyćmiewa inne polskie miasta pod względem ilości mostów i kładek. Nikt tak naprawdę nie jest w stanie określić ich ilości. Nie znalazł się jeszcze tak dzielny śmiałek, który odważyłby się na podjęcie wyzwania policzenia ich wszystkich. Oficjalne liczby podawane przez Urzędy Miejskie to ponad 100 mostów i mniej więcej 60 kładek, jednak przedwojenne zapiski mówią o ponad 300 mostach na terenie miasta!

Bez wątpienia, próby policzenia wrocławskich mostów może być ciekawą alternatywą na jeden z weekendów. Aczkolwiek ostrzegamy, że określenie „Wenecja północy” nie pojawiło się przez przypadek 🙂