Sezon letni – ulubiony czas działkowców i złodziei. Policja apeluje o ostrożność

Okres letni przyciąga nie jedynie miłośników działek, ale również niewłaściwe elementy, takie jak złodziejaszki. Przestępcy wykorzystują fakt, że właściciele działek są zaabsorbowani pracą na świeżym powietrzu i okazją kradną wszystko co jest w zasięgu – od młodych roślinek po drogie urządzenia i narzędzia. Służby policyjne apelują do społeczeństwa o odpowiednie zabezpieczenie majątku.

Należy unikać pozostawiania cennych przedmiotów w widocznym miejscu oraz zabezpieczania domków ogrodowych mocnym zamkiem. „Jeżeli przechowujemy w nich wartościowe przedmioty, to musimy pamiętać, że jedynie solidny zamek może je uchronić przed kradzieżą. Jeśli nasze altany lub domki mają jakiekolwiek słabe punkty, złodzieje na pewno to wykorzystają” – ostrzega Przemysław Ratajczyk z policji dolnośląskiej.

Złodziejstwa mają miejsce nie tylko nocą. Rabusie są zainteresowani nie tylko drogimi narzędziami elektrycznymi, ale również portfelami, telefonami czy sadzonkami pozostawionymi na widoku. „Kradną absolutnie wszystko, co znajdzie się w altanie – począwszy od śrubokrętów, które przynosimy, by coś naprawić, po młotki” – jak donoszą działkowcy Radiu Wrocław. „Ja zazwyczaj pracuję tak, że noszę plecak ze sobą ze swoimi rzeczami osobistymi, ale niestety nie jestem w stanie chronić sadzonek” – dodają.

Służby policyjne radzą reagować na obecność nieznanych osób, dopytywać o cel ich obecności na działce, a w przypadku podejrzanych pojazdów – notować numery rejestracyjne. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na swoje dobra i po zakończeniu pracy zabezpieczyć je pod kluczem, natomiast najcenniejsze przedmioty zabierać ze sobą.