Rozpoczęto śledztwo w sprawie potencjalnej katastrofy kolejowej – Policja prosi o kontakt świadków

W dniu 14 kwietnia 2023 roku, na stacji kolejowej w Smolcu, w gminie Kąty Wrocławskie, doszło do zdarzenia, które mogło mieć tragiczne skutki. Z nieznanych przyczyn autobus szynowy Nr 69105 kursujący na trasie Wrocław Główny – Kudowa-Zdrój wykoleił się. Możliwe jest, że doszło do nieprawidłowości podczas przygotowania i sprawdzenia położenia iglic rozjazdu, co skutkowało tzw. jazdą widełkową całego składu pociągu po rozjeździe Nr 1. To niebezpieczne zdarzenie mogło narazić życie i zdrowie wielu osób oraz zniszczyć mienie o dużych wartościach.

Prokuratura Rejonowa w Środzie Śląskiej podjęła kroki mające na celu wyjaśnienie tej sprawy i uruchomiła śledztwo w celu ustalenia, czy doszło do nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym – kolejowym. Wszystko to zostało przekazane odpowiednim służbom śledczym i pracuje nad tym zespół policjantów z Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich.

Policja wzywa wszystkie osoby, które podróżowały tego dnia tym szynobusem, do kontaktu. Osoby te mogą posiadać cenne informacje, które pomogą w wyjaśnieniu sprawy. Świadkowie mogą się skontaktować z mł. asp. Rafałem Musiał dzwoniąc na cało dobowy numer telefonu Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich: 47 87 167 20.

Pomimo powagi sytuacji, na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. To jednak ważne przypomnienie o tym, jak istotne jest przestrzeganie przepisów i procedur bezpieczeństwa na torach kolejowych.