Polski Związek Wędkarski – zarybianie rzek

Polski Związek Wędkarski zarybia rzeki pstrągami

Polski Związek Wędkarski przeprowadza akcję zarybiania rzek na Dolnym Śląsku

Polski Związek Wędkarski między innymi zajmuje się zarybianiem rzek. Konieczność takich działań wynika z różnych przyczyn. Czasami robione jest to na rzecz ekosystemu, który potrzebuje zróżnicowanych gatunków, żeby móc funkcjonować poprawnie. Często zdarza się tak, że gatunki znikają z danego miejsca i trzeba je po prostu uzupełnić. Powodem tego mogą być zanieczyszczenia wód związane z odpadami komunalnymi. Dlatego ważne jest, aby dbać o stan tych wód oraz o faunę w nich żyjącą. Akcje zarybiania więc mają miejsce w całej Polsce, co oznacza, że i na Dolnym Śląsku ich nie brakuje.

Tym razem Polskim Związek Wędkarski wziął się za gatunek pstrąga potokowego. Jest on bardzo ważnym elementem polskich rzek, ale niestety ostatnimi czasami jego populacja się zmniejszyła. Widać to między innymi w województwie dolnośląskim, gdzie w rzekach jest naprawdę mało okazów. Dlatego koniecznym było zainicjowanie akcji, której celem jest przywrócenie pstrąga do dolnośląskich rzek. PZW dostał odpowiednie dofinansowanie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Zarybianie rzek – koszt

Warto spojrzeć na historię zarybiania rzek na Dolnym Śląsku. PZW zaczął przeprowadzać takie akcje już w 2007 roku. Od tamtego czasu w rzekach pojawiło się 12 mln ryb, ale oczywiście akcje takie nie są tanie do przeprowadzenia. Łącznie wydano na nie mniej więcej 2,7 mln zł. Cały czas jednak PZW mógł liczyć na dofinansowanie od WFOŚiGW. Do tej pory – łącznie – wyniosło ono ok. 1,7 mln zł. Dobrze jest widzieć, że lokalne władze wspierają tak ważne działania jak zarybianie rzek.

A jak wygląda finansowa akcja, którą dolnośląscy wędkarze przeprowadzają w tym momencie? Tym razem zarybianie rzek w rejonie będzie kosztować jakieś 160 000 zł, z czego 60 000 zł pokryje wrocławski WFOŚiGW.

Pstrągi potokowe – słynny polski gatunek

Pstrągi potokowe to jeden z charakterystycznych gatunków ryb w polskich rzekach. Niestety jednak nie zawsze są one w stanie długo w nich przetrwać. Trzeba przyznać, że gatunek ten jest naprawdę wymagający. Jakie zachcianki ma pstrąg potokowy? Przede wszystkim rzeka, w której żyje musi być idealnie czysta, zimna oraz dobrze natleniona. Największy problem jest właśnie z czystością, gdyż do polskich rzek wpada bardzo dużo odpadów komunalnych. Zanieczyszczone rzeki nie są dobrym środowiskiem dla pstrągów, dlatego trzeba podejmować akcje, mające na celu ułatwienie tym rybkom funkcjonowania.

Polski Związek Wędkarski doskonale zdaje sobie sprawę z obecnej sytuacji pstrąga potokowego, dlatego rozpoczął akcję przywracania go do dolnośląskich rzek. Wkrótce ma się w nich pojawić 650 000 nowych okazów. Będą one od teraz żyć między innymi w Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Ścinawce oraz Włodzicy. Na tym oczywiście nie koniec. PZW zajmuje się zarybianiem rzek już od 2007 r., więc można spodziewać się, że na roku 2021 się nie skończy.