Nowy rozdział historii kultowych neonów we Wrocławiu: 10 lat gwarancji na ich utrzymanie

Ruska 46c – to adres, który stanowi serce wrocławskiego krajobrazu pełnego kolorowych neonów. Ten wyjątkowy zakątek Dolnego Śląska, przyozdobiony blaskiem około 30 zabytkowych neonów, niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów z różnych stron świata. Ostatnio, po serii skomplikowanych negocjacji między miastem a właścicielem tych efektownych świetlnych reklam, strony doszły do porozumienia. Zawarta umowa zapewnia dziesięcioletni najem miejsca dla neonów, ich odnowienie oraz utrzymanie.

„Udało nam się sfinalizować umowę na dziesięcioletni najem tych kultowych ozdób naszego miasta. Czas remontu będzie wynosił dziewięć miesięcy, a przez kolejne dziesięć lat miasto zobowiązuje się do utrzymania neonów i pokrycia kosztów związanych z ich ubezpieczeniem,” komentuje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Ta wiadomość na pewno ucieszy wielu entuzjastów tych nietuzinkowych artefaktów historycznych. Wcześniejsze trudności, spowodowane koniecznością ich renowacji i ubezpieczenia, groziły usunięciem tych barwnych elementów z wrocławskiego pejzażu.

W końcu, po roku intensywnych starań, udało się wypracować rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. „Podpisanie tej umowy to nie był łatwy proces. Wypracowanie wersji finalnej, która zadowoliłaby zarówno nas, jak i miasto, zajęło nam sporo czasu,” przyznaje Tomasz Kosmalski, prezes fundacji Neon Side i właściciel neonów.