Nowe połączenie kolejowe między Pragą a Trójmiastem – szczegóły od czeskiego Ministerstwa Transportu

Potwierdzono informacje na temat przyszłego połączenia kolejowego łączącego stolicę Czech, Pragę, z polskim Trójmiastem. To oficjalne ogłoszenie pojawiło się na koniec minionego tygodnia ze strony czeskiego Ministerstwa Transportu, które jednocześnie udostępniło pierwsze detale dotyczące tej kwestii. W planach jest, aby pociągi poruszające się w obydwu kierunkach robiły postój również we Wrocławiu.

Czeskie Ministerstwo Transportu (Ministerstvo Dopravy ČR) podało do wiadomości publicznej, że nawiązało dziesięcioletnią współpracę z państwowym przewoźnikiem czeskim. Umowa ta ma na celu realizację nowego połączenia kolejowego, oznaczonego jako Ex32, rozpoczynającego swoją trasę w Pradze, przechodzącego przez Pardubice i docierającego do granicy polskiej w Lichkovie. Następnie pociąg ten ma kontynuować swoją drogę przez takie miasta jak: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, aż dociera do Gdańska i Gdyni.

Minister Transportu Republiki Czeskiej, Martin Kupka, skomentował tę sprawę: „Nieprzerwanie dążymy do ulepszania połączeń transportowych między Czechami a naszymi sąsiadami za pomocą wszystkich dostępnych środków transportu. Skupiamy się szczególnie na ekologicznym transporcie kolejowym, staramy się przyspieszyć jego rozwój, zwiększyć przepustowość torów oraz wdrożyć nowe, wysoce jakościowe połączenia. Ta strategia obejmuje również utworzenie nowego połączenia czesko-polskiego, które umożliwi podróż z Pragi i wschodnich Czech do zachodniej Polski, docierającej do turystycznie atrakcyjnych miejsc jak Wrocław czy Wybrzeże Bałtyku. Takiego połączenia brakowało nam od dłuższego czasu. Do tej pory dalekobieżne połączenia z Polską były realizowane jedynie przez Bogumin. Jestem przekonany, że nasza czesko-polska współpraca przyczyni się do promocji turystyki oraz innych relacji gospodarczych między naszymi krajami”.