Nocna operacja sił porządkowych przeciwko nielegalnym wyścigom drogowym

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Rafał Jarząb, podsumował skutki rozległej operacji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy policji współpracujących z tajnymi służbami bezpieczeństwa. Akcja skupiała się na kontroli pojazdów za pomocą policyjnych radiowozów, zarówno oznakowanych, jak i ukrytych.

Podczas nocnej operacji realizowanej z soboty na niedzielę, mundurowi udaremnili ryzykowne wyścigi drogowe. W całym Wrocławiu i okolicach, w tym na parkingu centrum handlowego Auchan, skontrolowano sumarycznie 84 samochody. Legitymowano 85 osób oraz konfiskowano 21 dowodów rejestracyjnych. Suma mandatów nałożonych w ramach tej akcji wyniosła imponujące 31 500 zł.

Celem operacji było jednak nie tylko ujawnienie i ukaranie sprawców naruszeń prawa drogowego. Chodziło również o ukazanie społeczeństwu negatywnych konsekwencji takich działań. Jest to ważne przede wszystkim dla bezpieczeństwa zarówno uczestników nielegalnych wyścigów, jak i przypadkowych użytkowników dróg – powiedział Rafał Jarząb. Wykorzystano do tego nieoznakowane radiowozy należące do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci apelują, by publiczne drogi nie były traktowane jak tory wyścigowe. Zalecają doskonalenie umiejętności jazdy tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów.