Możliwość bezpośredniego połączenia kolejowego między Wrocławiem a Pragą

Wrocław, jako stolica Dolnego Śląska, może w niedalekiej przyszłości cieszyć się bezpośrednią komunikacją kolejową z czeską Pragą. Zgodnie z planami Narodowego przewoźnika czeskiego, České Dráhy, istnieje zamysł wdrożenia międzynarodowego połączenia kolejowego Ex32. Postulowane połączenie miałoby realizować trasę przez Pardubice i Letohrad aż do Wrocławia. To nie jest pierwszy przewoźnik z terytorium Czech, który wyraża chęć zainicjowania regularnej linii na trasie łączącej Pragę i Wrocław.

„Rynek Kolejowy”, portal internetowy skupiający się na tematyce branży kolejowej, nieoficjalnie poinformował o możliwości wydłużenia trasy do Gdyni. Przewidywanym terminem uruchomienia połączeń z Pragi do Wrocławia jest grudzień 2024 roku, co miałoby nastąpić jednocześnie z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy. Projekt ten ma uzyskać finansowe wsparcie zarówno od rządu czeskiego, jak i polskiego.

Plan zakłada, że obsługę tego połączenia będą stanowiły cztery pary pociągów dziennie. Na terenie Dolnego Śląska pociągi mają planowane postoje na następujących stacjach: Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko Miasto, Bardo Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Ziębice, Strzelin oraz na wrocławskim dworcu głównym.