Które partie polityczne popierają Polacy?

Które partie polityczne popierają Polacy? Sondaż

Które partie polityczne popierają Polacy? Sondaż

Które partie polityczne popierają Polacy? Według badań pracowni Social Changes, które zlecił portal wPolityce.pl, największym poparciem nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Jego przewaga nad rządzącą poprzednio Platformą Obywatelską jest coraz wyższa. Z partii obecnie znajdujących się w sejmie najgorzej radzi sobie PSL, które póki co znajduje się pod progiem. Na popularności zaś zyskuje Konfederacja i Lewica.

W badaniu, które przeprowadziła pracownia Social Changes, aż 34% Polaków deklaruje, że poparła by Zjednoczoną Prawicę, czyli obecną koalicję rządzącą. Jest to niewielki wzrost, gdyż poprzednie badanie pokazało wynik 33%. Drugą partią cieszącą się największą popularnością jest Polska 2050, która przebija potężną do tej pory Koalicję Obywatelską. Poparcie dla tych partii wynosi kolejno 23 i 17%. Jeśli chodzi zaś o Lewicę i Konfederację, to obie te partie/koalicje cieszą się poparciem rzędu 10%. Najgorzej wypada PSL, którego poparło 3% badanych.

Obecna sytuacja polityczna w Polsce

Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z duopolem partyjnym, gdzie krajową politykę dominowały partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. Oczywiście z czasem pojawiały się pewne zmiany. Między innymi zaskoczeniem był sukces Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich 2015 r. Mimo że stanowiska prezydenta nie otrzymał, to jednak dosyć sporo w Polskiej polityce namieszał.

Kukiz niestety nie zawojował zbyt wiele na poziomie parlamentarnym. Klub Kukiz 15’ działał przez jedną kadencję, ale szybko zaczęło dochodzić do rozłamu. W końcu rozpadł się całkowicie, a jego członkowie rozeszli się w swoje strony. Chociażby Piotr „Liroy” Marzec czy Marek Jakubiak początkowo mieli współpracować z utworzoną pod koniec ubiegłej kadencji Konfederacją, a sam lider partii nawiązał współpracę z PSL-em.

Dużo lepiej poradził sobie Szymon Hołownia, który zaczął z takiej samej pozycji jak Paweł Kukiz. Najpierw wzbudził on duże zainteresowanie podczas wyborów prezydenckich, a potem założył partię. Na ten moment partia ta (Polska 2050) ma bardzo duże poparcie. Ciekawe, jak poradzi sobie, kiedy w przyszłej kadencji wejdzie do sejmu.