Kolposkopia – kwadrans, który może uratować życie

Każdego roku trzem tysiącom kobiet stawiana jest diagnoza raka szyjki macicy. 3,8% chorych przegra walkę o życie. Statystyki mogłyby nie być tak drastyczne, gdyby kobiety zadbały o profilaktykę. Nowotwory rozwijają się powoli. Regularne wykonywanie cytologii pozwala wykryć wczesne zmiany. Jeśli wynik okaże się niepokojący – dokładną ocenę szyjki macicy umożliwia kolposkopia. Piętnaście minut – tyle zwykle trwa to badanie, które może uratować życie.

Kolposkopia – bezbolesne badanie, które może uratować życie

Kolposkopia jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które trwa zwykle nie dłużej niż kwadrans. Pacjentka przez cały czas wygodnie leży w fotelu ginekologicznym w takiej samej pozycji jak podczas wykonywania cytologii. 

Aby diagnostyka była możliwa, ginekolog wybarwia szyjkę macicy 3–5% roztworem kwasu octowego i płynem Lugola, a następnie przy pomocy kolposkopu analizuje wygląd szyjki macicy, pochwy i sromu oraz naczyń krwionośnych w nawet pięćdziesięciokrotnym powiększeniu.

Badane jest bardzo precyzyjne i pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany przednowotworowe. Mało tego! Lekarz może pobrać wycinek zmienionej tkanki (po zastosowaniu znieczulenia miejscowego) i przekazać go do badania histopatologicznego, aby poznać jej charakter i w razie potrzeby rozpocząć natychmiastowe leczenie.

Kolposkopia jest dokładniejsza niż cytologia. Jej precyzja dodatkowo wzrasta, jeśli zostanie uzupełniona badaniem oporu nabłonka szyjki macicy. Pozwala ono wykryć nawet o 15% więcej zmian przednowotworowych w porównaniu do tradycyjnej kolposkopii. We Wrocławiu tak rozszerzoną diagnostykę wykonać można w Centrum Ginekologicznym FemiMea.

Kolposkopia – czy jest się czego obawiać?

Jeśli wynik wykonanej cytologii jest nieprawidłowy bądź wykryto u pacjentki jeden z 14 wysokoonkogennych typów wirusa HPV, lekarz może zalecić wykonanie kolposkopii, aby poznać charakter zmian. Masz prawo denerwować się przed badaniem. Pamiętaj jednak, że zmiany wykryte we wczesnym stadium są niemal w 100% przypadków wyleczalne. 

Badanie jest bezbolesne, a w razie potrzeby pobrania wycinka zmienionego fragmentu nabłonka – podawane jest znieczulenie miejscowe.

Dyskomfort możesz odczuć wyłącznie podczas wsuwania do pochwy wziernika ginekologicznego lub przemywania szyjki macicy płynem (może pojawić się delikatne pieczenie).

Kiedy warto wykonać kolposkopię?

Ginekolog może zlecić ci wykonanie badania kolposkopowego, jeśli wynik wykonanej cytologii odbiega od normy. Rodzi to podejrzenie rozwijania się zmian przednowotworowych. 

Z podobnych względów kolposkopia może zostać wykonana po pozytywnym teście na obecność wirusa HPV, po zaobserwowaniu zmian w postaci kłykcin kończystych przy odbytnicy lub sromie, a także po zdiagnozowaniu nadżerek szyjki macicy. Niekiedy wskazaniem do diagnostyki są też stale nawracające infekcje intymne.

Badanie kolposkopowe powinno być też wykonane w celach kontroli po zabiegu usuwania tkanek ze stanem przedrakowym (konizacja, zabieg LEEP). Wówczas ma ono na celu potwierdzenie, że nie pojawiły się nowe niepokojące zmiany, a te wcześniej zaobserwowane zostały całkowicie usunięte.

Zapraszamy do FemiMea Centrum Ginekologii i Położnictwa gdzie lekarze ginekolodzy wykonują cytologię, badania na HPV oraz kolposkopię i elektrokonizację LEEP.

 

Źródła:

  1. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2021, https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-2021, dostęp: 8.12.2022 r.
  2. A. Malarewicz, Podstawy kolposkopii, „Onkologia i radioterapia” 2010, nr 2(12), s. 50–63.