Kolorowe podwórko na Nadodrzu

Wrocław pełen jest wielu niecodziennych atrakcji, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Jednym z takich miejsc jest kolorowe podwórko na Nadodrzu. Do niezwykłego podwórka prowadzi kolorowy tunel. Projekt jest o tyle ciekawszy, że stworzyli go nie tylko artyści, ale również mieszkańcy. Jest to przykład streetartu w najlepszej postaci. Na ulicy Roosevelta z pozoru nie ma niczego zwyczajnego. Wchodząc na Nadodrze, widzimy liczne, stare kamienice, jednak magia dzieje się dopiero wówczas gdy wejdziemy na podwórko przy budynkach numer 8 oraz 5A. 

Kolorowe podwórko we Wrocławiu

Wchodząc na niepozorne podwórko, widzimy zupełnie niecodzienny obraz. Na sypiących się tynkiem kamienicach do wysokości pierwszego piętra ściany zdobią prawdziwe dzieła sztuki. Kolorowe podwórko we Wrocławiu sprawia, że przenosimy się w zupełnie inny, trochę niepasujący do obrazu dzielnicy świat. Na Nadodrzańskim podwórku znajdziemy nie tylko klasyczne murale, ale również piękne płaskorzeźby i idylliczne krajobrazy. W ulicznych dziełach poza malarstwem i rzeźbą znajdziemy również elementy ceramiki. Biorąc pod uwagę niechlubną opinię tej dzielnicy Wrocławia, wydaje się wręcz niemożliwe, że takie dzieła sztuki tu powstały. Tymczasem sami mieszkańcy bardzo zaangażowali się w projekt i chętnie chwalą się swoim dziełem. 

Kolorowe podwórko Wrocław

Projekt Podwórko nasze atelier był koordynowany przez Mariusza Mikołajka. Działając z artystami z Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej,  postanowili stworzyć niezwykłe dzieło na Nadodrzu. Artyści ośrodka w składzie wspomniany Mariusz Mikołajek, Jan Mikołajek, Witold Liszkowski, Marianna Mądrawska, Irena Różańska, Manfred Bator oraz Miłosz Flis zdecydowali się odmienić dziewiętnastowieczne kamienice i zaangażować ich mieszkańców w stworzenie ich nowego oblicza. Kolorowe podwórka Wrocław powstały więc nie tylko z pomocą wybitnych wrocławskich artystów, w pracę zaangażowali się również mieszkańcy niezwykłych kamienic. Dzieła tworzyli najmłodsi i najstarsi oraz przedstawiciele różnych poglądów i grup. Wśród przedstawionych scen znajdziemy mieszkańców oraz ich zwierzęta, oraz rozmaite pejzaże. Zobaczyć można również inspiracje słynnymi dziełami sztuki, wśród murali znajdziemy dzieła Van Gogha, egipskie hieroglify, a także oblicze Fridy Khalo, a także murale upamiętniające bohaterów, czy mieszkańców, którzy zmarli. 

Kolorowe podwórko jak dojechać?

Niezwykła kompozycja sprawia, że za każdym razem odkrywamy coś innego, a nowe obrazy pojawiają się niemalże na każdym kroku. Wielu turystów pyta, jak dotrzeć na Kolorowe podwórko? Jak dojechać? Otóż na Nadodrze dojedziemy autobusami linii 128,132,144, a także N i A. Z Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia dotrzemy w zaledwie paręnaście minut piechotą. Nieopodal znajduje się również dość popularny Klasztor Karmelitów Bosych. Ulica Roosevelta jest to boczna ulicy Słowiańskiej, jednej z dłuższych ulic w mieście to też z łatwością dotrzemy do celu. Jednocześnie jest to tak często odwiedzane miejsce przez turystów, że z łatwością do niego trafimy, pytając o drogę.