Kasa fiskalna online. Nowy obowiązek każdego sprzedawcy.

Rządowa walka z oszustwami na gruncie podatku VAT i próby uszczelnienia wpływów z tego podatku do Państwa, przywodzą coraz to nowsze pomysły. Chociaż kasa fiskalna online na początku 2020 roku była obowiązkowa tylko dla stacji paliw i mechaników samochodowych, to z roku na rok obowiązek jej posiadania dotyczy coraz szerszej grupy przedsiębiorców. Czy dotyczy także Ciebie?

Kasa fiskalna online — po co

Nowelizacja ustawy o VAT, której głównym zadaniem jest poprawa kondycji finansowej Polski, ma za zadanie ograniczać oszustwa podatkowe i uszczelnić płatności podatku VAT. Jednak oprócz tego, jej celem jest poszerzenie obszary akceptacji płatności bezgotówkowych i zapewnienie dostępu klientom do pieniądza elektronicznego. Ponadto wprowadza nowy protokół komunikacyjny do centralnego repozytorium kas i przyspiesza wycofanie z użycia przestarzałych urządzeń, które utrudniają kontrolowanie ich przez urzędy nadzorujące. Dlatego wszystkie tradycyjne kasy fiskalne mają docelowo zostać zastąpione przez kasy fiskalne online.

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online

Ustawa reguluje obowiązek posiadania kas fiskalnych online przez kolejne grupy przedsiębiorców, począwszy od 2020 roku. Wówczas konieczność korzystania z tych urządzeń dotyczyła stacji benzynowych i serwisów samochodowych, czy też podmioty oferujące usługi naprawy pojazdów silnikowych. W kolejnym czasie tę grupę powiększono o hotelarstwo i gastronomię, fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, dentystów, prawników, budowlańców, siłownie i kluby fitness. Od stycznia 2022 wszystkie podmioty, które uczestniczą w systemie TAX FREE również zobligowane są do posiadania kas fiskalnych online. Z kolei wszyscy pozostali mogą korzystać z kas starego typu do czasu konieczności ich wymiany, związanej z ich eksploatacją.

Kasy fiskalne online — jakie formalności należy spełnić

Podobnie jak w przypadku kas tradycyjnych, najpierw należy zakupić urządzenie do rejestracji sprzedaży, działające w trybie online. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej kasy, zakup kasy fiskalnej online objęty jest ulgą 90% (nie więcej niż do 700 zł netto wartości kasy). Następnie należy zawrzeć umowę z serwisantem, posiadającym uprawnienia do napraw tego typu urządzeń i zadbać o stabilne łącze internetowe. Duży wybór kas tego typu znajdziesz na https://netvet.pl/.

Gdzie kupić kasę fiskalną online

Jedną z tego typu urządzeń są kasy fiskalne online oferowane przez NetVet. Na przykład model farex pro. Jej koszt jest optymalny, a charakteryzuje się niezawodnością działania. Dlatego, jeśli należysz do grupy przedsiębiorców zobligowanych do posiadania kasy fiskalnej online to sprawdź ofertę na https://netvet.pl/produkt/kasa-fiskalna-online-farex-pro-300-lan-z-opcja-wifi/.