biurowiec

Jak się prezentuje najwyższy wrocławski biurowiec?

Wreszcie udało się osiągnąć przełom w budowie bardzo wysokiego biurowca we Wrocławiu. Oczywiście nie jest on jeszcze gotowy, ale w końcu możemy na żywo zobaczyć, jak się prezentuje jego wielkość. Osoby, które przejeżdżają tamtędy codziennie do pracy, lub mieszkają w okolicy, nie będą pewnie zbyt zszokowane, ale ci, którzy pamiętają go jedynie z wczesnych planów otworzą usta ze zdumienia.

Wysoki budynek we Wrocławiu

Mowa oczywiście o budynku przy Wielkiej 27, którego zaprojektowaniem zajęła się pracownia Chamielec Architekci. Jestem dopiero w fazie budowy, ale już udało się osiągnąć jego pełną wysokość. Jeśli spojrzymy na konstrukcję z zewnątrz, to zobaczymy, że ma 14 kondygnacji, ale są jeszcze dwie ukryte przed naszym okiem. Chodzi o dwie kondygnacje podziemny, w których ma znajdować się parking gotowy pomieścić mniej więcej 50 samochodów.  Hol wejściowy będzie zajmował aż dwa piętra, a w nim znajdziemy całodobową recepcję. Będzie ona zajmować bezpieczeństwem oraz komfortem osób, wynajmujące wspomniane lokale.

Moda na wysokie budynki?

Bez względu na to, w jakiej części Polski mieszkamy, możemy zauważyć, że w praktycznie każdym miejscu powstają jakieś budynki. Można odnieść wrażenie, że architekci próbują się prześcignąć w wysokości i liczbie pięter. Budowa wysokich budynków ma jednak bardzo duże zastosowanie praktycznie. Powierzchnia działki jest zawsze ograniczona, więc nie da się budować w nieskończoność. Trzeba zostawić trochę wolnego miejsca chociażby na plac zabaw dla dzieci, czy osiedlowe sklepy. Jeśli zaś chodzi o wysokość, to możemy wznosić budynki tak duże jak tylko nam na to pozwoli wyobraźnia i siła robocza. Oczywiście, gdybyśmy zaczęli budować budynki aż do samego nieba, to mogłoby się okazać, że funkcjonowanie na tak wysokich piętrach nie jest zbyt dobre dla ludzkiego zdrowia i życia. Warto wspomnieć, że będzie to jeden z najwyższych budynków w Polsce, chociaż nadal nie ma co go porównywać z najwyższymi budynkami świata. Pod tym względem cały czas króluje Dubaj i nic nie zapowiada się na rychłą detronizację. Można jednak wrocławski budynek podziwiać, bo naprawdę jest co.

Nowe miejsca pracy

Budowanie biurowców ma swoje zalety i wady. Te drugie są pewnie najbardziej widoczne wśród zwykłych mieszkańców. Należy do nich niszczenie przyrody oraz psucie widoku. Każdy się z tym może mniej lub bardziej zgodzić, ale stawianie takich biurowców ma jedną bardzo ważną zaletę. Chodzi oczywiście o nowe miejsca pracy. Skoro lokale będą wynajmować przedsiębiorcy, to będzie musiało w nich pracować bardzo duże grono ludzi. Chodzi nie tylko o typowych pracowników biurowych ale też ekspertów w swojej dziedzinie. Jest to na pewno dobra wiadomość dla wielu studentów, którzy boją się, że po skończeniu edukacji nie znajdą pracy. Część z nich może teraz odetchnąć z ulgą, bo właśnie powstaje nowy biurowiec pełen potencjalnych miejsc pracy. Oczywiście najpierw muszę je wynająć przedsiębiorcy i odpowiednio je zagospodarować. Rynek jednak jest tak dynamiczny, że dzieje się to bardzo szybko i najprawdopodobniej już wkrótce Wielka 27 będzie tętnić życiem.

Więcej informacji ze stolicy Dolnego Śląska znajdziesz na portalu wro.com.pl.