Funkcjonalność ogrzewania na podczerwień

Alternatywne źródła ogrzewania są tematem rozmów wielu Polaków. Nic w tym dziwnego, zważywszy na wysokie koszty. Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca? Jak to wygląda w praktyce? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Szafa, podłoga drewniana, wazon z rośliną w salonie – to wszystko może oddawać ciepło. Wpierw jednak musi się nagrzać, co jest możliwe poprzez fale podczerwieni. Aby je wygenerować, potrzebna jest instalacja sprzętu grzewczego opartego o taką technologię. To są przenośne promienniki podczerwieni, maty czy choćby specjalne panele grzewcze.

Poza tym grzejniki na podczerwień same wytwarzają ciepło, które rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Jednocześnie wchodzi w interakcję ze strukturą ścian oraz wszystkiego, co znajduje się w pobliżu. W ten sposób powstaje wielokierunkowe źródło ciepła. W gruncie rzeczy podobny efekt daje słońce latem. Różnica polega jednak na tym, że ogrzewanie na podczerwień we Wrocławiu jest całkowicie pod kontrolą. Jest również całkowicie bezpieczne, czego nie da się powiedzieć o promieniach słonecznych.

Ogrzewanie na podczerwień dla firm

Zalety ogrzewania na podczerwień to przyjemne ciepło oraz ekonomiczne zużycie energii. Wprawdzie do tego typu ogrzewania potrzebny jest prąd, niemniej oddawanie ciepła przez otoczenie pozwala na oszczędne gospodarowanie energią. Ma to znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców. Tanie folie i maty grzewcze do biura znacząco redukują wydatki w porównaniu z tym, co dają tradycyjne grzejniki. A jak ogrzać halę produkcyjną?

Do tego celu najlepiej wybrać obiektowe panele grzewcze na podczerwień. Skuteczne ogrzewanie obiektów przemysłowych jeszcze nigdy nie było łatwiejsze. Podobnie jak w biurach, tak na hali czy w magazynie odbywa się równomierne rozprowadzanie energii cieplnej. Znika więc problem, gdzie komfort cieplny pracowników możliwy jest wyłącznie w pobliżu kaloryferów. Poza tym dobór promienników oraz fachowy montaż ogrzewania na podczerwień to dość elastyczna kwestia. Cały system można rozmieścić w różnoraki sposób. Cena zaś może być nawet kilkadziesiąt procent niższa w porównaniu z innymi modelami. Potwierdzają to opinie użytkowników.

Folie i promienniki podczerwieni w domu

Jeśli chodzi o alternatywne metody ogrzewania w domu jednorodzinnym, warto zainwestować w folie grzewcze na podczerwień. To bardzo nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Kupuje się je w rolkach lub na metry. Następnie rozwija na danej powierzchni przed położeniem podłogi. Może to być parkiet drewniany lub panele z tworzyw sztucznych – bez różnicy. Podłogowe maty grzewcze i folie na podczerwień dobrze współpracują z każdym materiałem.

Uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego w domu można ułatwić poprzez połączenie folii z panelami na ścianę. To kompleksowe ogrzewanie na podczerwień. Przenośne promienniki ciepła tymczasem sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie brakuje wystarczającej izolacji termicznej. Nadają się więc do mieszkania w starej kamienicy, chociażby. Jeśli chodzi zaś o mobilne lampy grzewcze do domu jednorodzinnego, warto zauważyć, że to doskonały pomysł na ogrzanie garażu lub warsztatu.

Fale podczerwone dobrze sobie radzą również w przypadku pergoli tarasowych. Promiennik pozwoli uzyskać optymalny komfort szybciej niż inne rodzaje ogrzewania. Dlatego różne firmy gastronomiczne wykorzystują ogrzewanie podczerwienią w swoich ogródkach. Czemu więc miałoby się nie sprawdzić na prywatnej posesji?

Montaż ogrzewania na promieniowanie podczerwone

Instalacja systemu grzewczego zależy od jego rodzaju. Folie i maty wymagają precyzji. Muszą być rozłożone według planu, równo i z uwzględnieniem źródła zasilania. Nie wystarczy bowiem podłączyć ich do najbliższego gniazdka. W związku z tym sprawą powinni się zająć wyspecjalizowani fachowcy. Na szczęście ogrzewanie na podczerwień, Wrocław i okolice, jest w zasięgu ręki. Sprzedawcy takich systemów oferują też usługi z zakresu instalacji. Zadzwoń, zapytaj i zaoszczędź czas oraz pieniądze.

Natomiast panele grzewcze na podczerwień są już nieco łatwiejsze w montażu. O ile folia grzewcza musi się pojawić przed wykończeniem podłogi, o tyle panel ścienny można założyć w dowolnej chwili. W gruncie rzeczy domowy majsterkowicz powinien sobie z tym poradzić, aczkolwiek fachowe wykonanie instalacji to zawsze dobre rozwiązanie. Doradztwo profesjonalistów w końcu nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Zwłaszcza gdy ta sama firma przygotowała projekt oraz dostarczyła infrapanele do domu lub firmy.

Korzyści ogrzewania na podczerwień za pomocą lamp grzewczych dotyczą ich mobilności. To po prostu urządzenia, które można przenosić z miejsca na miejsce. Nie wymagają zatem instalacji. Na cieplejszy okres roku można je bez trudu schować.

Cena ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie pomieszczeń podczerwienią jest opłacalne w trakcie eksploatacji. Najtańsze lampy grzewcze to mobilne promienniki o małej mocy, które są stosunkowo niedrogie i sprawdzą się w skromnych pomieszczeniach. Dobre infrapanele montowane na ścianie to opcja z wyższym kosztem. Najdroższą możliwością są maty grzewcze pod podłogą, wymagające większej ilości materiału i bardziej złożonego montażu. Indywidualna wycena ogrzewania na podczerwień jest w takim przypadku koniecznością.