Depresja sezonowa i skutki pandemii Covid-19- Kiedy warto odwiedzić specjalistę, jakim jest psycholog?

Wpływ pandemii Covid-19 na zdrowie psychiczne

Pandemia Covid-19 spowodowała nie tylko problemy związane ze stanem fizycznym, ale także szereg innych konsekwencji także w kontekście zdrowia psychicznego. Warto jednak pamiętać, że specjalista, jakim jest psycholog z Wrocławia w Empatio to najlepszy wybór, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Wzmożony niepokój dotknął nie tylko pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, którzy obawiali się ograniczonego dostępu medyków, ale także tych, którzy leczyli się na depresję, dystymię, czy inne trudności natury psychicznej i emocjonalnej. Osoby hospitalizowane przeżywają dodatkowy lęk ze względu na brak możliwości odwiedzin. Przewlekły stres, a także niepewność jutra przyczyniają się do pogorszenia naszego samopoczucia. Należy także zwrócić uwagę na jakość relacji, która zmieniła się drastycznie w wyniku izolacji. Wiele osób zweryfikowało jakość związków, a także poniekąd przyzwyczaiło się do samotności. Ponieważ człowiek jest istotą stadną, zjawisko to, staje się niepokojące, a wręcz niebezpieczne.

Koronawirus a nowe stresory

Pandemia Covid-19 wywołała w społeczeństwie niepokój oraz wzbudziła nowe stresory działające negatywnie na samopoczucie. Z jednej strony wymienić należy tutaj strach przed ryzykiem zachorowania oraz konsekwencje zdrowotne osób zmagających się chorobami przewlekłymi, które poniekąd zostały zaniedbane przez służbę zdrowia. Dodatkowo pandemia wpłynęła na czynniki gospodarcze, co ujawniło się licznymi zwolnieniami powodującymi także zmiany statusu życia i szereg nieprzyjemnych odczuć. Na szczególną uwagę warto zwrócić także na osoby, u których stwierdzono pozytywny wynik testu, które odczuły niewyobrażalną stygmatyzację. Wszystkie te czynniki bez wątpienia mogły odbić się na naszym zdrowiu psychicznym, dlatego warto o nie zadbać, najlepiej pod okiem specjalisty, jakim jest psycholog.

Obniżony nastrój jesienią- Skutki izolacji, czy depresja sezonowa?

Smutek, apatia, zmęczenie i brak motywacji to typowe oznaki nadchodzącej jesieni. Zmiana temperatury powietrza, deszcz, mgła oraz krótkie dni wpływają negatywnie na nasz nastrój. Zjawisko to według specjalistycznej nomenklatury nazywane jest depresją sezonową. Depresja sezonowa nazywana jest podtypem zaburzenia afektywnego depresyjnego, czyli pewny rodzajem depresji. Depresję sezonową od depresji przewlekłej odróżnia, jest fakt, iż przypadłość ta przemija wraz z odejściem ponurych dni. Pojawia się u pacjenta najczęściej jesienią i zimą i trwa do wiosny. Jest to stosunkowo częsta choroba, która różni się w objawach zależnie od kraju, dostępu do światła słonecznego, trudy życia oraz indywidualnych cech jednostki. Najczęściej spowodowana jest niedoborem witaminy D, zmianami pogody oraz ogólnym osłabieniem organizmu, dlatego wgląd w siebie może pomóc nam uporać się z negatywnymi skutkami tego zjawiska.

Depresja sezonowa – Objawy

Przypadłość nazywana depresją sezonową może objawiać się na wiele różnych sposobów. Nie są one specyficzne, dlatego warto być czujnym. Wśród typowych objawów depresji sezonowej wymienić można:

  • Obniżony nastrój,
  • uczucie smutku,
  • utrata zdolności do odczuwania przyjemności,
  • utrata przyjemności z wykonywania ulubionych czynności,
  • trudności w podejmowaniu decyzji,
  • szybka męczliwość,
  • obniżona samoocena,
  • poczucie beznadziejności,
  • obawa o przyszłość,
  • itd.

Głównym, dominującym uczuciem jesienią okazuje się obniżony nastrój, który może objawiać się ogólnym przygnębieniem, smutkiem lub wycofaniem. Osoby, które do tej pory uważane były za dusze towarzystwa, zamykają się w swoim „bezpiecznym kokonie”, z którego nie chcą wychodzić. Osoba dotknięta problemem chandry lub depresji sezonowej może dodatkowo mieć trudności w podejmowaniu nawet najprostszych decyzji. Objawem okazuje się także szybka męczliwość, nadmierna senność lub bezsenność, a także obawa o to, co przyniesie jutro lub rozgoryczenie upływającym czasem i przemijaniem.

Nie bagatelizuj pierwszych objawów depresji jesienią

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty?

Jakość pomocy psychologicznej w Polsce plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej pod okiem doświadczonego psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty, który prowadzi terapię zgodnie z danym nurtem psychologicznym. Terapia to złożony proces, na który decydują się obecnie także osoby, które nie zmagają się z żadnymi trudnościami, jednak chcą pracować nad rozwojem osobistym lub poprawić swoje kompetencje emocjonalno-społeczne. Zgodnie z popularnym powiedzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć” możemy wysnuć wniosek, iż im szybciej zgłosimy się po pomoc profesjonalisty, tym lepiej poradzimy sobie z naszymi zmianami nastroju, czy indywidualnymi trudnościami. Psycholodzy z Wrocławia pracujący w Empatio to kadra doświadczonych profesjonalistów. Każda osoba pragnąca rozpocząć psychoterapię może sama zdecydować się na pomoc konkretnego specjalisty prezentującego podobny światopogląd oraz gruntowne wykształcenie.

Depresja jesienna- Nie czekaj z wizytą u specjalisty

W jaki sposób mogę samodzielnie zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Istnieje wiele metod, które możemy zastosować, aby poprawić sobie nastrój jesienią i wspomóc proces terapeutyczny. Skutecznym sposobem okazuje się aromaterapia (olejki zapachowe dobrze wpływają na samopoczucie. Dodatkowo w wielu uwolnienia endorfin, czyli hormonów szczęścia zalecana jest, chociaż niewielka aktywność fizyczna każdego dnia. Może być to spacer w ulubione miejsce, czy jazda na rowerze. Warto zadbać także o ofiarowaniu sobie dawki relaksu w ciągu dnia jak gorąca kąpiel, wieczór z ciekawą książką przy herbacie, czy chwila wyciszenia przy ulubionej muzyce.

Poradnia zdrowia psychicznego Empatio zaprasza wszystkie osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie psychiczne, poprawić nastrój oraz zadbać o rozwój osobisty. Wczesna diagnoza to szansa na szybką interwencję oraz wdrożenie skutecznego procesu terapeutycznego i szansę na nowe, lepsze jutro., dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej poradni.

Empatio
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536