co warto

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Co warto zobaczyć we Wrocławiu podczas wycieczki?

wrocławWrocław to jedno z najsłynniejszych polskich miast. Od wielu lat przyciąga całe masy turystów nie tylko z Polski ale i zza granicy. Co takiego ma w sobie to miasto, że tak wiele osób pragnie spędzać w nim swój czas? Można by wymieniać bardzo długo. Najlepiej zacząć od romantycznej aury, która sprawia, że w mieście tym świetnie odnajdują się zakochani. Mogą świadczyć o tym liczne kłódki znajdujące się na mostach, choć nie polecamy przypinania kolejnych. Obciążają one most, co w skrajnych przypadkach może oznaczać jego zawalenie. Nie trzeba się jednak bać, że zawali nam się pod nogami. Władze miasta wiedzą dokładnie, w którym momencie ryzyko może stać się realne i wtedy zleca przecięcie tych kłódek. Może to zabija romantyzm, ale bezpieczeństwo jest ważniejsze.

We Wrocławiu znajdziemy również bardzo dużo zabytków, które wiele nam powiedzą o historii tego miasta. Takie obiekty jak Hala Stulecia czy Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu, jeśli chcemy poznać jego esencję. Nie zapominajmy jednak, że ważny jest też nasz własny komfort. Nie zwiedzajmy wszystkiego na siłę, jeżeli czujemy, że dopada nas zmęczenie. Skupmy się na tych kilku atrakcjach, które najbardziej nas zaciekawią i spróbujmy wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Ostrów Tumski

Ostrów TumskiCo powiecie, aby wybrać się na wyspę? Nie chodzi wcale o Zanzibar czy inne egzotyczne rejony ale o pewne szczególne miejsce we Wrocławiu. Dzisiaj już nie jest to pełnoprawna wyspa, ale dawniej taką właśnie było. Mowa oczywiście o Ostrowie Tumskim, który jest dzisiaj jednym z najlepszych miejsc do zrobienia sobie zdjęć we Wrocławiu. Zwłaszcza jeśli staniemy na moście i przyjmiemy odpowiednią pozę. Pozowane zdjęcia mogą się niektórym wydawać kiczowate i nieszczere, ale mają one swój niezwykły urok. To właśnie one w sposób szczególny kojarzą nam się z wakacjami i okresami beztroskiego spędzania czasu. Zdjęcie zrobione na Ostrowie Tumskim lub moście prowadzącym do niego będzie się idealnie nadawać na zdjęcie w tle na naszym profilu facebookowym. A może mamy ochotę zrobić sobie sesję zdjęciową na Instagrama? Jeśli tak, to miejsce to będzie do tego idealne.

Ostrów Tumski jest znany również z zabytków. To własnie tam znajduje się Archikatedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Idziego, który swoją architekturą nawiązuje do stylu późnoromańskiego. Również most, o którym już wspomnieliśmy, jest zabytkiem sam w sobie.

Zoo to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu

zooPrzyznać się, kto nie lubi chodzić do zoo! Ogrody zoologiczne cieszą się bardzo dużą popularnością u praktycznie wszystkich grup wiekowych. Dlatego właśnie wrocławskie ZOO możemy zaliczyć do najciekawszych atrakcji we Wrocławiu. Wyróżnia się ono również na tle podobnych obiektów na terenie całego województwa a nawet kraju, więc zdecydowanie jest to coś, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku. Jakie zwierzęta możemy zobaczyć we Wrocławiu? Mamy tu całą gamę zwierząt afrykańskich, co powinno już samo w sobie być dużą zachętą. Dlaczego? Choćby dlatego, że to oznacza gwarancję zobaczenia króla zwierząt – lwa. Warto zauważyć, że wrocławskie zoo jest podzielone na kategorie, więc klatki ze zwierzętami nie są rozmieszczone chaotycznie. Mamy osobną sekcję chociażby z afrykańskimi zwierzętami. Ma ona nawet własną chwytliwą nazwę – Afrykarium. Jeśli spędzamy we Wrocławiu trochę więcej czasu, to naprawdę żal byłoby nie odwiedzić ogrodu zoologicznego, który jest jedną z jego wizytówek. I nie jest to żadne wyolbrzymienie. Naprawdę wrocławskie zoo jest znana w całym kraju i każdego dnia przyciąga niezliczoną liczbę turystów.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu, aby poznać jego historie? Najciekawsze zabytki Dolnego Śląska

Wspomnieliśmy już o tym, że czymś, co warto zobaczyć we Wrocławiu, są zabytki. Ale co one dokładnie mają w sobie takiego, że chce się je odwiedzać? Na pewno jednym z elementów uroku zabytków na Dolnym Śląsku jest to, że różnią się one nieco od innych zabytkowych budowli na terenie Polski. Chociażby pod tym względem, że nie wzniosły ich polskie ręce. Wiele zabytkowych obiektów zawdzięczamy Niemcom, ale nie powinna być to dla nas żadna ujma. To normalne, że turystyczne miejsca zawierają ślady różnych kultur i różnych okresów historycznych. Tak samo jak nikt nie oburza się o to, że większość zabytków na Pomorzu przejęliśmy po Krzyżakach, tak nikomu nie powinny przeszkadzać niemieckie ślady we Wrocławiu. A wręcz przeciwnie, powinniśmy być dumni z tego, że na wrocławskiej ziemi zachowały się takie skarby.

Uniwersytet Wrocławski

Po co oglądać jakiś budynek uniwersytetu, skoro szkoły wyższe są na całym świecie? Otóż ten konkretny gmach ma w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że jeśli zwiedzamy najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu, to nie możemy o nim zapomnieć. Chodzi oczywiście o fakt, że sięga ona jeszcze czasów władzy Habsburgów. Ród ten znany był z pokaźnej architektury i przepychu. Kiedy odwiedzamy takie miasta jak Wiedeń, to widzimy, że nie oszczędzali oni w kwestiach budowlanych. Ale po co mamy jechać do Wiednia, skoro jeden z takich budynków wznieśli u nas we Wrocławiu? Historia tego budynku sięga roku 1728, choć samo miejsce już wcześniej pełniło ważną funkcję. Według przekazów historycznych w średniowieczu istniał tam zamek piastowski. Nie był on najprawdopodobniej zbyt imponujący oraz jego mury z pewnością nie były szczególnie wytrzymałe. Gdyby tak było, to zostały by po nim jakieś szczątki. Nie żałujemy jednak tego, bo budynek, który stoi tu dziś, przekracza wszelkie oczekiwania estetyczne.

Najciekawsze zabytki we Wrocławiu: Hala Stulecia

hala stuleciaHala, którą w drugiej dekadzie XX wieku zaprojektował Max Berg, pełni dziś funkcję widowiskowo-sportową. Znajdujący się na wrocławskim Zalesiu zabytkowy budynek od 2006 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Skąd wzięła się nazwa Hali Stulecia? Chodziło o setną rocznicę odezwy „Do mojego ludu” Fryderyka Wilhelma III. W końcu Wrocław był wtedy w rękach niemieckich, a Niemcy byli nastawieni wrogo wobec Napoleona Bonaparte. To właśnie głosem sprzeciwu była ta odezwa, która zdecydowano się upamiętnić budując pokaźnych rozmiarów halę. Warto zauważyć, że w tamtych czasach był to prawdziwy cud architektury. Żelbetowe pokrycie było rekordowych rozmiarów. Dzisiaj Hala Stulecia jest bez wątpienia czymś, co warto zobaczyć we Wrocławiu, nie tylko dla samych walorów wizualnych ale i historycznych.

Obiekty edukacyjne i muzea to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu

Rozrywka rozrywką, ale niezwykle istotna jest także edukacja. Wiadomo, że taką zapewnia szkoła, ale nie tylko. Oprócz samego posyłania dzieci do szkół powinniśmy pokazywać im różne ciekawe miejsca i dbać o poszerzenie ich wiedzy. Taką funkcję pełnią różnego rodzaju muzea i centra edukacyjne. Czy we Wrocławiu ich brakuje? Oczywiście, że nie.

Hydropolis

Inny, bardzo ciekawym obiektem jest hydropolis. To centrum naukowe zaskakuje nas swoim unikalnym charakterem. Wiele jest w Polsce takich centrów edukacyjnych, które mają na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców na konkretne tematy. To jednak bardzo zawęziło swoją tematykę i zajmuje się – jak mogła by sugerować nazwa – wodą. Informacje, które znajdziemy w tym obiekcie, pomogą nam zrozumieć, skąd na świecie się wzięła woda, jak ważna jest dla człowieka i planety, a także lepiej poznamy niektóre właściwości chemiczne. Brzmi bardzo naukowo, ale wszystko jest bardzo przystępne, dzięki czemu miejsce to nadaje się na całorodzinną wycieczkę. Hydropolis jest także celem wielu wycieczek szkolnych, dzięki którym nauczycielom łatwiej jest oswoić swoich uczniów z tą konkretną tematyką. Bilety są w przystępnych cenach, wliczając w to różnego rodzaju ulgi. Jeśli więc szukamy jakiegoś pomysłu, jak spędzić czas we Wrocławiu z dziećmi, to Hydropolis jest idealnym miejscem dla nas. Na pewno spodoba się nie tylko naszym dzieciom, ale i nam. Zwłaszcza, że centrum jest wyposażone w nowoczesną technologią, która pozwala jeszcze lepiej zgłębić te sprawy.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Samo hasło „Muzeum Narodowe” powinno sugerować określone standardy. Tak jest i tym razem. Zbiory wrocławskiego Muzeum Narodowego robią wrażenie na praktycznie każdym turyście bez względu na to, w jakim jest wieku i jakie ma zainteresowania. Co konkretnie ma do zaoferowania ta placówka? Kiedy już się tam wybierzemy, to nie zapomnijmy odwiedzić Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Etnograficznego i Panoramy Racławickiej. Zwłaszcza ta ostatnia na pewno zaimponuje nam swoim rozmiarem i kunsztem wykonania.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu w ładną pogodę?

wrocław rynekJednym z najlepszych okresów na zwiedzanie jest lata. Kiedy w końcu możemy założyć krótkie spodenki i t-shirt, to aż chce się wybiec z domu i pozachwycać się trochę promieniami słonecznymi. Szybko jednak zauważymy, że błąkanie się po ulicy bez celu nie jest aż tak przyjemne, jakby mogło się wydawać. Nawet w ładną pogodę może nas dopaść nuda, dlatego dobrym pomysłem byłoby wybrać się na krótką wycieczkę. Wiemy już, że Wrocław jest  idealnym miejscem na wycieczkę. Jeśli wciąż nie wiemy, co zwiedzić we Wrocławiu z rodziną, to poniżej prezentujemy kilka propozycji.

Stadion Tarczyński Arena

 stadionA co dla fanów sportu? Polecamy odwiedzenie stadionu Tarczyński Arena. To jeden z najpopularniejszych obiektów sportowych w całej Polsce. Odbywają się tu nie tylko mecze piłkarskie ale też wiele innych wydarzeń.  Nie jest to zabytek, ponieważ powstał dopiero w 2011 roku, ale to nie zmienia faktu, że prezentuje się fenomenalnie. To tutaj odbyły się trzy mecze EURO 2012. Mowa tu między innymi o meczu Rosji z Czechami, zakończonym wynikiem 4:1. Ci sami Czesi pokonali później na wrocławskiej murawie Grecji i – niestety – Polskę. Jeśli jeszcze zastanawiamy się, co warto zwiedzić we Wrocławiu, to dłużej nie musimy szukać. Wybierzmy się w okolice stadionu, a jeśli będziemy mieć szczęście to może uda nam się wejść do środka. Gwarantujemy, że w środku robi tak samo dobre wrażenie jak z zewnątrz.

Rynek

rynekOdpocznijmy trochę od tego zwiedzania i chodźmy na rynek. Usiądźmy pod parasolem i napijmy się zimnego napoju. Jeśli jesteśmy kawoszami to możemy też wybrać nieco mniej zimną opcję i uzupełnić zapasy kofeiny. Rynek się wielu osobom kojarzy z nocnym życiem, ale tak naprawdę warto go odwiedzić również w okolicach południa. Zwłaszcza w lecie, gdy znajdują się tam ogródki. Pod parasolem znajdziemy naprawdę przyjemne schronienie przed prażącym słońcem i zrelaksujemy się, aby nabrać siły do dalszego zwiedzenia. W końcu zakładamy, że wizyta na rynku nie kończy naszej wycieczki po Wrocławiu, a jedynie jest jednym z przystanków.

Co robić we Wrocławiu, gdy pogoda jest zbyt ładna na siedzenie w domu? Wybrać się do Aquaparku!

Temperatura jest zbyt wysoka, aby udać się na długi spacer? Nawet lody nie pomagają? Jeśli tak, to znaczy, że musimy wytoczyć cięższą artylerię i wybrać się na basen. Ale nie byle jaki basen. Przed nami ofertę swoją prezentuje wrocławski aquapark. Oprócz zwykłych basenów znajdują się tam też sauny, siłownia oraz baseny rekreacyjne. Nieważne, jaki rodzaj wodnych zabaw preferujemy, aquapark we Wrocławiu na pewno nam to zapewni.