Bezpieczeństwo na drodze: zmiana organizacji ruchu przy wrocławskiej szkole

Z dniem 16 października we Wrocławiu nastąpią istotne zmiany w organizacji ruchu samochodowego. Jedna z ulic miasta, Górnickiego, będzie każdego dnia wyłączana z ruchu przez pewien okres poranka. To działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców miasta, uczniów Szkoły Podstawowej nr 84. Do tej pory dzieci musiały poruszać się po drodze o dużym natężeniu ruchu przed rozpoczęciem lekcji, co budziło duże obawy.

Z zapewnień Tomasza Sikory, przedstawiciela Urzędu Miasta we Wrocławiu, wynika, że nowe regulacje znacząco podniosą poziom bezpieczeństwa. Jak mówi w rozmowie z Radiem Wrocław: „Większość uczniów dociera do szkoły różnymi środkami transportu – pieszo, na rowerze, hulajnodze lub komunikacją miejską. Momentem największego zagrożenia jest czas, kiedy są już niemal przy szkole, spotykają się ze znajomymi, a samochody nadal poruszają się po ulicy z dużą prędkością.”

Zgodnie z nowymi przepisami, ulica Górnickiego będzie zamknięta dla ruchu samochodowego między ulicami Chemiczną a Sienkiewicza przez trzydzieści minut przed rozpoczęciem pierwszej lekcji – od godziny 7:30 do 8:00. „W tym czasie straż miejska będzie ustawiała bariery drogowe, aby w momencie największego ruchu dzieci ulica była zamknięta. W ten sposób przestrzeń ta stanie się nieformalnym dziedzińcem szkoły” – dodaje Sikora.

Kierowcy będą zmuszeni do wyboru innej trasy, korzystając z mniejszych dróg osiedlowych. Projekt ograniczenia ruchu na ulicy Górnickiego był już testowany i uzyskał pozytywne opinie. Rodzice uczniów zdecydowanie poparli wprowadzenie tej zmiany na stałe.