Atrakcje Wrocławia, które trzeba zobaczyć

Zaczynamy nowy cykl, w którym przedstawimy najpiękniejsze atrakcje Wrocławia, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w stolicy Dolnego Śląska. Aby nie przedłużać, bo jest ich naprawdę sporo, od razu przejdziemy do meritum.

Atrakcje Wrocławia, które trzeba zobaczyć

1. Wrocławski Rynek

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia, która każdego roku przyciąga miliony turystów, jest bez wątpienia wrocławski Rynek z zabytkowym Starym Ratuszem. Budowana między XIII a XVI wiekiem przestrzeń o wymiarach 178 metrów szerokości i 213 metrów długości, dała mu zaszczytną lokatę wśród największych europejskich rynków. W Polsce znalazł się w czołówce najpiękniejszych starówek, na co wpłynęła nie tylko wyjątkowa architektura kamienic otaczających plac, ale i niezwykły klimat, jaki tam panuje. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści lubią spędzać czas w licznych przytulnych kawiarenkach, restauracjach. Nie mniej popularna jest charakterystyczna fontanna, która w krótkim czasie zasłynęła jako typowe miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

2. Ogród Japoński

Cudowne miejsce na spacer wśród roślinności charakterystycznej dla Kraju Kwitnącej Wiśni. Największą atrakcją Ogrodu jest pokaźnych rozmiarów staw, w którym można zobaczyć olbrzymie karpie i inne gatunki ryb, kojarzące się z tym azjatyckim państwem. W Ogrodzie organizowane są często różnego rodzaju wydarzenia tematyczne, pokazy plenerowe oraz koncerty.

Jak powstało to magiczne miejsce? Otóż w 1913 roku zaprojektowano Ogród Japoński jako część Wystawy Światowej, której organizatorem było miasto Wrocław. Po zakończeniu wydarzenia cała zabudowa została zdemontowana. Zachowała się jedynie pewna część roślinności, typowe japońskie alejki oraz staw. Miejsce cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiono je zrewitalizować i na nowo tchnąć w niego ducha Japonii. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Ogród Japoński udostępniony jest do zwiedzania od kwietnia do listopada.

3. Wrocławskie krasnale

Krasnalom poświęciliśmy oddzielny wpis, dlatego po szczegóły odsyłamy do artykułu Krasnale są spoko!

Aby jednak nie pozostawić niedosytu, a jednocześnie wzbudzić zainteresowanie, powiemy tylko, że wrocławskie krasnale to jedna z największych atrakcji Wrocławia, które trzeba zobaczyć. Choć w tym przypadku, bardziej odpowiednie będzie powiedzenie… które trzeba najpierw znaleźć 🙂

4. Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to jedna z najstarszych części Wrocławia. Pierwotnie położony był na wyspie, u ujścia Oławy do Odry, dlatego można się do niego dostać przechodząc między innymi przez nietypowy most, zwany Mostem Zakochanych. Na moście dostrzec można tysiące kłódek, które wieszane są przez zakochane pary, jako symbol łączącego ich uczucia.

Sam Ostrów Tumski to szalenie klimatyczne miejsce, w którym można podziwiać takie zabytki jak Muzeum Archidiecezjalne, kościół Świętego Idziego pochodzący z XIII wieku, pałac Arcybiskupi, czy legendarną Bramę Kluskową.

5. Panorama Racławicka

Wizyta w Panoramie Racławickiej to obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania Wrocławia. Podczas zwiedzania można podziwiać monumentalne arcydzieło, które obrazuje zwycięstwo Polaków nad Rosjanami w bitwie pod Racławicami z 1794r. Malowidło ma naprawdę imponujące rozmiary, które wynoszą 114 metrów długości i 15 metrów szerokości.

Wrocław jest w posiadaniu arcydzieła od czasów powojennych, natomiast do charakterystycznego budynku w kształcie rotundy, Panorama Racławicka trafiła w 1985 roku. Od tego czasu jest kluczowym zabytkiem Wrocławia, który gromadzi tysiące osób. Zarówno miłośników sztuki, jak i osoby, które pragną zobaczyć na własne oczy ten wyjątkowy obraz.

Przedstawione dziś atrakcje Wrocławia, które trzeba zobaczyć należą do czołówki i są najczęściej polecanymi miejscami w stolicy Dolnego Śląska. Kolejne już niedługo.