Apel wrocławskiego centrum krwiodawstwa: Pilnie potrzebne są określone grupy krwi

Wrocławskie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) ostrzega, że zapasy niektórych grup krwi, takich jak B Rh-, A Rh-, O Rh-, A Rh+ i B Rh+, są na alarmująco niskim poziomie. Przyczyną takiej sytuacji jest sezon jesienny, który przynosi ze sobą różnego rodzaju infekcje wirusowe. W związku z tym, centrum apeluje do mieszkańców Wrocławia o oddawanie krwi.

Według RCKiK, najbardziej potrzebne są te grupy krwi, które zostały wymienione wcześniej. Jak informują specjaliści, jesienne miesiące oraz infekcje towarzyszące temu sezonowi wprowadziły duże zmiany w dostępnych zapasach krwi i jej składników. Pomimo spadku ilości oddawanej krwi, szpitale nadal mają wysokie zapotrzebowanie na ten cenny surowiec. Dlatego też, centrum zachęca mieszkańców do zgłaszania się na oddawanie krwi, co przenosi się na ratowanie zdrowia i życia innych ludzi.

Następna akcja oddawania krwi odbędzie się 5 listopada pomiędzy godzinami 9:30 a 13:30. Mobilny krwiobus pojawi się na wrocławskim stadionie, przy alei Śląska 1. Osoby mające od 18 do 65 lat, ważące więcej niż 50 kg i ogólnie zdrowe mogą oddawać krew. Dawcy powinni pamiętać o spożyciu lekkiego posiłku przed oddaniem krwi oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu – zaleca się wypicie około dwóch litrów płynów w ciągu dnia poprzedzającego oddanie krwi. Zasady mówią, że krew można oddawać co osiem tygodni, przy czym kobiety mogą to robić cztery razy w roku, a mężczyźni sześć razy. Proces donacji trwa średnio osiem minut i jest bezbolesny. Wszystkie przyrządy używane podczas tego procesu są jednorazowego użytku.