34. Memoriał Marka Petrusewicza – wielkie święto międzynarodowego pływania we Wrocławiu

Tegoroczny koniec października w Wrocławiu będzie obfitował w emocje związane ze światowym pływaniem. 27 i 28 października, na wrocławskim basenie Orbita przy ulicy Wejherowskiej, odbędzie się 34. edycja Memoriału Marka Petrusewicza. To wydarzenie upamiętniające osiągnięcia wrocławianina, który siedem dekad temu ustanowił pierwszy polski rekord świata w tej dyscyplinie sportowej.

Memoriał stanie się areną rywalizacji międzynarodowych sław pływania. Sportowcami, którzy postanowili zmierzyć się w tym prestiżowym wydarzeniu są m.in. Dylan Carter, olimpijski pływak, Arno Kamminga z Holandii, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i mistrz Europy oraz Chad le Clos z RPA, posiadacz tytułu wielokrotnego mistrza świata.

Wieloletnia tradycja Memoriału Marka Petrusewicza przyciąga do Wrocławia elity światowego pływania. Zawody te znane są z licznych rekordów Polski, które zostały tu ustanowione w różnych kategoriach wiekowych.

Tegoroczna edycja Memoriału to nie tylko sportowe emocje, ale także czas na refleksję i pamięć o historii polskiego pływania. Przypada bowiem w niej 70. rocznica ustanowienia pierwszego polskiego rekordu świata w tej dyscyplinie. Sukces ten zawdzięczamy Markowi Petrusewiczowi, którego osiągnięcie datuje się na 18 października 1953 roku i miało miejsce na pływalni na ulicy Teatralnej we Wrocławiu.