200-letni buk "Serce Ogrodu" z Dolnego Śląska zdobywa tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024

W przepięknym Arboretum zlokalizowanym w Wojsławicach na Dolnym Śląsku, majestatycznie prezentuje się buk zwyczajny o nazwie „Serce Ogrodu”. Ten okazały reprezentant flory, będący pomnikiem przyrody, może pochwalić się wiekiem przekraczającym 200 lat. Niewątpliwie stanowi on nie tylko dumę regionu, ale także całej Polski.

„Serce Ogrodu” nie tylko zachwyca swoją historią i urodą, ale też zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej. Otóż, to właśnie ono triumfowało w prestiżowym konkursie na Europejskie Drzewo Roku (European Tree of the Year) w 2024 roku. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż rywalizacja jest zawsze zacięta i obejmuje liczne, wyjątkowe drzewa z różnych zakątków kontynentu.

Decyzję o tym, które drzewo zdobędzie cenny tytuł, podejmują głosujący z całej Europy. W przypadku buka „Serce Ogrodu”, za jego wybór opowiedziało się ponad 39 tysięcy osób. To właśnie one swymi głosami przesądziły o zwycięstwie tego wspaniałego drzewa, doceniając jego niepowtarzalny charakter i znaczenie dla regionu.