Trzy stacje hydrologiczne na Wiśle i 12 na Odrze przekroczyły stan alarmowy – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Dostaliśmy informację od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę, która zwiastuje niepokojące wiadomości dotyczące poziomu wody na dwóch największych polskich rzekach. Wykazuje ona, że stan alarmowy został przekroczony na trzech stacjach hydrologicznych monitorujących Wisłę i aż dwunastu stacjach badających sytuację na Odrze. Tymczasem, stan ostrzegawczy obserwujemy na kolejnych dwudziestu dwóch stacjach w dorzeczu Wisły, trzydziestu czterech w dorzeczu Odry oraz jednej stacji morskiej.

Alarmująca sytuacja panuje zwłaszcza w dwóch województwach: dolnośląskim i lubuskim. W tych regionach ogłoszono już alarm przeciwpowodziowy. Na Dolnym Śląsku obejmuje on miasto Wrocław oraz gminę Bierutów, a w Lubuskim dotyczy miasta Żagań oraz następujących gmin: Szprotawa, Małomice, Sulechów, Trzciel, Pszczew, Międzyrzecz, Bledzew i Skwierzyna.

Oprócz alarmu przeciwpowodziowego, dla tych dwóch województw, wprowadzono również pogotowie przeciwpowodziowe. W województwie dolnośląskim wprowadzono je w gminach Żmigród, Wisznia Mała i Długołęka. Podobne działania podjęto w Lubuskim, gdzie stan ten dotyczy miasta Żagań.

Warto dodać, że pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono także w innych częściach kraju. W województwie mazowieckim wpływa na sytuację gminy Mokobody, natomiast w śląskim dotyczy gmin Kruszyna i Mstów.