Tak-Malin.pl Powstała strona o słynnej inwestycji na Dolnym Śląsku!

Każda duża inwestycja zawsze ma swoich aktywistów, którzy zrobią wszystko, by nie doszło do jej realizacji. O ile można zrozumieć opór przed wielkimi chlewniami z powodu odorów czy wysypisk śmieci, trudno sobie wyobrazić podobne oburzenie co do planów postawienia magazynów, które z samego tytułu podatków od nieruchomości dadzą gminie 11 milionów złotych. Jest jednak grupa ludzi, którzy zalali Internet zarzutami co do projektu w Malinie firm Develia i Hillwood.

Mieszkańcy są doinformowani czy zmanipulowani?

– Pod Wrocławiem powstanie kolejna wielka inwestycja. Kilkanaście kilometrów od granic administracyjnych stolicy Dolnego Śląska, w miejscowości Malin, w gminie Wisznia Mała (powiat trzebnicki), przy drodze S5, ma powstać największe centrum logistyczne na Dolnym Śląsku i jedno z największych w Polsce. Powstała już spółka projektowa Malin Development 1, która zajmie się całą inwestycją – informował investmap.pl w styczniu tego roku.

Inwestycja wzbudziła kontrowersje. Eska.pl cytowała obszernie anonimowych mieszkańców, którzy twierdzili, że nie chcą magazynów, głównie z powodu hałasu (inwestorzy zapowiedzieli budowę ekranów chroniących przed hałasem – dop. Redakcji). Portal przytoczył też głosy mieszkańców popierających przedsięwzięcie firm Develia i Hillwood.

„Sądzę, że jest to trafiona inwestycja, bo nie ma tu żadnego przemysłu i miejsc pracy. Ludzie dojeżdżają do Trzebnicy albo Wrocławia. Stwarza się sytuację, że pojawia się coraz więcej dzieci i młodzieży. Firma zgłasza akces, że pomoże w budowaniu przedszkoli, a w przyszłości może i szkół” – mówił mieszkaniec Malina, cytowany przez Eska.pl

„Są tu tacy ludzie… Przyjechał z Wrocławia i chce tu cały czas mieć intymność. Chcecie intymność? Kupcie 10 hektarów 30 kilometrów od Malina, postawcie dom na środku i będzie intymność. Z Wrocławia przeprowadził się do Malina i on już żadnych inwestycji nie chce” – dodał.

Tak-malin.pl i walka z dezinformacją

Strona www.tak-malin.pl powstała po to, by pokazać mieszkańcom fakty o inwestycji, czyli to, że Develia i Hillwood wybudują nową drogę (nie będą więc rozjeżdżać już istniejących), pozwolą korzystać z tej drogi wszystkim, wybudują studnie dla siebie i mieszkańców (dodatkowe 4000 litrów na jedną osobę), zapewnią budżetowi gminy kilkanaście milionów złotych. O swoich planach inwestorzy mówili niedawno na łamach Dorzeczy.pl

– Przed realizacją pierwszego budynku naszej inwestycji wybudowana zostanie zupełnie nowa droga gminna, która będzie prowadziła od węzła Kryniczno bezpośrednio do naszej inwestycji. Droga zostanie zrealizowana na nasz koszt. Mieszkańcy również będą mogli korzystać z tej drogi, bo dla nich będzie to najszybszy dojazd z Malina do trasy S5 (dziś muszą jeździć dłuższą drogą, przez Kryniczno) – mówił w rozmowie z DoRzeczy.pl Tomasz Chilecki z Hillwood.

Jak informuje portal tygodnika „Do Rzeczy” – dorzeczy.pl „Zdaniem inwestorów przeciwnicy próbują minimalizować nawet najbardziej oczywistą zaletę inwestycji podmiotów Develia i Hillwood w Malinie, czyli wielomilionowy wpływ do budżetu gminy”.

„Osoby kontestujące projekt twierdzą, że 10 milionów do budżetu gminy nie jest argumentem wystarczającym. Okazuje się, że w rzeczywistości są to wpływy o wysokości nie 10, ale około 11 mln zł i jest to jedynie kwota wynikająca z wielkości podatku od nieruchomości. Faktycznie gmina na projekcie zarobić ma przynajmniej kilkanaście milionów rocznie (dodatkowo m.in. z podatku PIT/CIT)” – czytamy na portalu.

W celu pokazania zysków dla gminy i prawdziwych danych, powstał portal www.tak-malin.pl

Woda dla Malina!

– To, co interesuje ludzi najbardziej, to jednak nie miliony czy np. ekrany akustyczne, które mają zminimalizować ewentualny hałas samochodowy. Czytając wpisy w Internecie okazuje się, że mieszkańców najbardziej interesuje konkretna obietnica wybudowania nowych studni, które zasilą na stałe wodociągi gminne o dodatkowe około 400 m3 wody na dobę. To w przeliczeniu teoretycznym (100 litrów wody na jednego mieszkańca na dobę) nowe zasoby zaspokajające potrzeby aż 4 tysięcy osób – informował portal Dorzeczy.pl

– (…) w ramach naszej inwestycji wybudujemy całkowicie nową drogę oraz studnie wodociągowe, które zasilą również gminne wodociągi. Malin i cała gmina Wisznia Mała ma problem z wodą, szczególnie w okresie letnim. Takie informacje dostaliśmy z gminy i podjęliśmy decyzję, żeby wybudować studnie, które zasilą nasz projekt oraz gminne wodociągi. Każdy na tym skorzysta. Nie wiem, dlaczego przeciwnicy inwestycji o tym nie mówią ludziom, ale wiem, że ludzie nie dają się na szczęście łatwo manipulować i coraz częściej otrzymujemy pytania, kiedy te inwestycje będą już zrealizowane

– mówił cytowany przez Biznes24pl.com przedstawiciel firmy Hillwood.

W celu walki z manipulacjami aktywnej w Internecie grupy przeciwników inwestycji powstała nie tylko strona tak-malin.pl, ale także ulotka (zdjęcie główne).

Będziemy informować o dalszych losach jednej z większych i wyczekiwanych inwestycji na Dolnym Śląsku.

Na zdjęciu wizualizacja inwestycji Develii i Hillwooda na Dolnym Śląsku Źródło: materiały prasowe