synoptycy zapowiadają

Synoptycy zapowiadają burze na Dolnym Śląsku

Synoptycy zapowiadają burze na Dolnym Śląsku

Synoptycy ostrzegają przed burzami, jakie mają przejść przez całe województwo dolnośląskie. Zagrożenie nimi ma występować dzisiaj po godzinie 15, a nie ominie to Wrocławia. Jak wiemy, burze lubią przychodzić sobie po seriach upalnych dni, a takich właśnie musieli doświadczyć wrocławianie w ostatnim tygodniu. Przypominamy, że cały czas obowiązuje w mieście i okolicach zagrożenie upałami II stopnia. Oznacza to, że musimy być bardzo czujni, aby upały nie wyrządziły nam szkody. Tyczy się to zarówno ochrony przed promieniami UV, jak i ochrony naszego organizmu przed zbyt wielką temperaturą. Radzimy więc używać kremów z filtrem, nosić czapkę oraz intensywnie się nawadniać.

Co zapowiadają meteorolodzy?

Według meteorologów na Dolnym Śląsku ma dojść do bardzo trudnych warunków pogodowych. Mają się ulewy z opadami 15-25 mm, a lokalnie nawet i 40 mm. Do tego musimy uważać na porywisty wiatr, które w niektórych miejscach może wynieść nawet 80 km/h.  Na ten moment prawdopodobieństwo, że te okoliczności nastąpią wynosi 90%.

Jak zachować się podczas burzy?

Burza wielu przeraża ze względu na swoją nieprzewidywalność. Nigdy nie wiadomo, gdzie akurat uderzy piorun. Nigdy nie możemy przewidzieć, do jakich zniszczeń akurat dojdzie. Nawet jeśli mamy dzisiaj piorunochrony i jesteśmy w stanie ochronić się przed skutkami tego zjawiska atmosferycznego, to wciąż pojawiają się pewne obawa. Czy są one słuszne?

Kiedy jest burza, powinniśmy starać się unikać otwartej przestrzeni. Nie dotykajmy też metalowych przedmiotów, ani nie stójmy bliski nich. Jeżeli kąpiemy się właśnie w jakimś jeziorze lub na basenie otwartym, to jak najszybciej wyjdźmy z wody. Jeśli w wodę uderzy piorun, a my będziemy się w niej znajdować, to może być ciężko. Oczywiście znane są przypadki ludzi, które przeżyły spotkanie z piorunem. Kończyło się to jednak poważnymi poparzeniami i urazami kręgosłupa. Jeśli więc cenimy sobie nasze zdrowie i życie, to nie kuśmy losu. Zawsze przecież można skryć się w domowym zaciszu i poczytać książkę, pijąc przy tym aromatyczną kawę.