Śmierć Jana Szurmieja, długoletniego dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu

Niezwykle smutną wiadomość przekazał Teatr Żydowski za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jan Szurmiej, renomowany reżyser teatralny, scenarzysta i aktor, zmarł. Szurmiej od 2021 roku pełnił stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

„Dziś musieliśmy pożegnać Jana Szurmieja. Był zawsze z nami, a my byliśmy zawsze z nim. Na ten moment nie jesteśmy w stanie dać wyrazu naszej smutku słowami. Gołda Tencer razem z całą ekipą Teatru Żydowskiego” – oto treść komunikatu, który pojawił się na Facebooku.

Szurmiej urodził się 2 marca 1946 roku w Chełmie. Był synem Szymona Szurmieja, wybitnej postaci świata teatru i filmu o żydowskich korzeniach, co niewątpliwie miało wpływ na jego artystyczne zainteresowania.

Jan Szurmiej ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1970 roku. Od tamtej pory jego bogata kariera artystyczna obejmowała wiele dziedzin – od aktorstwa, przez scenopisarstwo, po reżyserię. Swoje talenty wykorzystywał zarówno w teatrze, jak i w telewizji.