Program profilaktyki raka piersi: Mammobusy wracają do Wrocławia w październiku

Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza kobiety na bezpłatne badania mammograficzne. W październiku br., mobilne placówki znane jako mammobusy, powrócą do Wrocławia, oferując możliwość wykonania badań piersi w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”.

Program jest skierowany do pań w przedziale wiekowym 50-69 lat, które spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów. Pierwsze z nich to niepodjęcie mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Kolejne dotyczy nie wykrycia wcześniej u nich zmian nowotworowych o charakterze złośliwym. Ostanie odnosi się do kobiet, które otrzymały pisemne zalecenie na przeprowadzenie ponownej mammografii po dwunastu miesiącach ze względu na określone czynniki ryzyka. Do takich należą: historia rodzinnego zachorowania na raka piersi (matka, siostra, córka), mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, oraz brak stwierdzonych uprzednio zmian nowotworowych o charakterze złośliwym.

Ważne jest, że dla udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest wymagane skierowanie. Na badanie powinnaś przynieść dowód osobisty oraz wyniki poprzednich badań mammograficznych, jeśli takowe były wykonywane. Mammografię można przeprowadzić zarówno w mobilnej pracowni (mammobus), jak i stacjonarnie. Pełna lista adresów dostępnych pracowni znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.