Prace ekshumacyjne w Starej Bystrzycy: odkrycie grobów żołnierskich z II wojny światowej

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST prowadzi intensywne prace ekshumacyjne w Starej Bystrzy. Korzystając z map stworzonych przez lokalną społeczność, archeolodzy zdołali zlokalizować miejsce położone blisko Domu Pomocy Społecznej, gdzie znaleźli około 40 grobów należących do żołnierzy.

Podczas gdy druga wojna światowa trwała, budynek, który obecnie jest siedzibą DPS-u, pełnił funkcję sanatorium. W czasie konfliktu, zostało ono przekształcone w oddział lazaretu bystrzyckiego. Szczątki ludzkie odkryte na terenie sanatorium noszą ślady obrażeń typowych dla czasów wojennych, a także widoczne są na nich znaki po zabiegach medycznych.

Adam Białas, przedstawiciel pracowni POMOST, podkreślił w rozmowie z Radiem Wrocław, że udało się ustalić tożsamość niektórej grupy żołnierzy pochowanych tam:

– Są to żołnierze, którzy zginęli w 1945 roku. Niektórzy z nich mają przy sobie nieśmiertelniki – metalowe płytki z numerem i danymi żołnierza. Mimo, że upłynęło tyle lat, niektóre z tych płytek są w doskonałym stanie i nadal czytelne. Możliwe, że to odkrycie przyniesie radość osobom, które odnajdą ślady swoich bliskich.

Oprócz nieśmiertelników, przy niektórych ciałach znaleziono również butelki z kartkami, na których zaprotokołowano informacje o poległych: