Poluzowanie przepisów antysmogowych i kontrola kominów

Wszyscy mieszkańcy korzystający z pieców mogą spodziewać się wizyty kominiarzy. Standardowa kontrola pieców będzie konieczna ale tym razem mniej rygorystyczna. Otóż we wrześniu ubiegłego roku rząd zdecydował się poluzować przepisy antysmogowe. Powodem jest oczywiście trudna sytuacja gospodarcza.

Czym wolno palić?

Poluzowanie przepisów oznacza, że w piecach będzie wolno palić materiałami, które do tej pory były zakazane. Chodzi między innymi o miał z węgla kamiennego, koks czy węgiel brunatny.

Zmiana w przepisach nie oznacza wcale, że możemy całkowicie palić, czym chcemy. Wciąż w naszym piecu nie może znaleźć się mokre drewno ani odpady. A co się stanie, jeśli złamiemy te zasady i jednak użyjemy jako opału któregoś z powyższych? Wtedy możemy być ukarani grzywną o wysokości nawet pięciu tysięciu tysięcy złotych.

Czym jest smog?

Smog jest pojęciem pochodzącym z języka angielskiego i oznacza połączenie dymy (ang. smoke) oraz mgły (ang. fog). Nie jest to naturalne zjawisko atmosferyczne ale efekt działalności człowieka. Z powodu spalania w powietrzu pojawia się wiele substancji, które je zanieczyszczają.