W dniu dzisiejszym, 15 sierpnia, w miejscowości Krzeszów oczekiwane jest zjawienie się nawet do kilkunastu tysięcy osób. Wszystko za sprawą tradycyjnego odpustu maryjnego, który ma miejsce w bazylice oraz dożynek organizowanych przez diecezję legnicką.
Bernadetta Michalik reprezentująca policję, przestrzega, że już od godzin porannych mogą występować kłopoty na drogach. „Od godziny 10:00 wzmożony ruch pojazdów zmierzających w kierunku Krzeszowa może powodować utrudnienia na drogach. Apelujemy do wszelkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego oraz przechodniów, wykazanie cierpliwości i przestrzeganie reguł ruchu drogowego. Funkcjonariusze z jednostki kamiennogórskiej będą czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego”, informuje pani Michalik.
Odpust w Krzeszowie, szczególnie ten w bazylice, przyciąga tłumy ludzi. „Główna msza, będąca punktem kulminacyjnym obchodów trwających od wtorku, w tym roku będzie wyjątkowa”, zapowiada ksiądz Łukasz Langenfeld, proboszcz i kustosz krzeszowskiego kompleksu. Dodaje: „Główna msza święta odpustowa z diecezjalnym dziękczynieniem za plony oraz z procesją z wieńcami i z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej odbędzie się o godzinie 12:00. Mniej więcej o godzinie 14:00 rozpocznie się festyn i koncert patriotyczny”.
Proboszcz podkreśla również, że Krzeszów to miejsce wyjątkowe na mapie Polski, nie każdy ma możliwość przywiezienia wieńca dożynkowego do Częstochowy. „Wielki odpust krzeszowski to najważniejsze wydarzenie w naszej parafii. W bazylice mamy najstarszą ikonę w Polsce, najstarszą ikonę w tej części Europy, która jest starsza od ikony jasnogórskiej o 200 lat”, informuje ksiądz Langenfeld.
Związane z odpustem modlitwy i wydarzenia w Krzeszowie trwają od wtorku. Halina i Bogusław, którzy przyjechali z Cieszyna, są zachwyceni tym miejscem: „Wszystko jest fajne. Tutaj jest ładnie. Podoba nam się. To piękne miejsce. Porównuję to do Lichenia czy Częstochowy. To coś ładnego”. W przeddzień krzeszowskiego odpustu, w bazylice odbyła się wyjątkowa, maryjna pasterka. Wcześniej odbywały się procesje ze świecami, modlitwy oraz spotkania.