Javier Solana, były sekretarz generalny NATO, laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego

W 2021 roku godnym zwycięzcą Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest Javier Solana, były sekretarz generalny NATO. Uroczystość wręczenia prestiżowego wyróżnienia zaplanowano na 22 czerwca i odbędzie się w Ossolineum we Wrocławiu. Solana, podczas otrzymywania nagrody, podkreślił wielki wkład Polski w bezpieczeństwo oraz rozwój całej Europy.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którą wręcza się na dolnośląskiej ziemi, została ustanowiona w 2004 roku. Do jej twórców należą Jan Nowak-Jeziorański, prezydent Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich oraz Kolegium Europy Wschodniej. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom, które reprezentują ideę „państwa jako dobra wspólnego”. Ponadto nagradza się instytucje, które przyczyniły się do obalenia komunizmu, odzyskania przez Polskę niepodległości oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Informację o laureacie tegorocznej nagrody przekazał wrocławski magistrat, na podstawie decyzji jej Kapituły. „Biorąc pod uwagę obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej, zwłaszcza krwawą wojnę na Ukrainie i ekspansyjne dążenia Rosji, nasze członkostwo w NATO zyskuje na znaczeniu. Javier Solana, pełniąc obowiązki sekretarza generalnego NATO, odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu Polski do członkostwa w tej organizacji. Jego nieprzerwane zaangażowanie i wizjonerskie podejście zaowocowały nie tylko bezpieczeństwem dla Polski, ale także silnym wsparciem sojuszników w obliczu nowych zagrożeń” – zaznaczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.