Czemu służą strefy płatnego parkowania?

Strefy płatnego parkowania mają gwarantować rotację wolnych miejsc parkingowych w wyznaczonym obszarze o dużym natężeniu ruchu drogowego. Ważnym celem jest tu również ochrona interesów mieszkańców najważniejszych części miasta, np. śródmieścia, którzy ze względu na osoby tymczasowo tam parkujące nie mają jak pozostawić pojazdu w pobliżu swojego domu. Czy to motywuje kierowców do przesiadki do tramwajów czy autobusów komunikacji miejskiej? Oto jak wygląda rzeczywistość.

SPP w dużych miastach – jak to działa?

O objęciu strefą płatnego parkowania konkretnego obszaru miasta decyduje rada danej gminy, uwzględniając zapisy Ustawy o drogach publicznych. To właśnie w tym akcie znajduje się informacja o tym, że użytkownicy dróg publicznych muszą regulować opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.

Przy wyznaczaniu strefy członkowie rady mają obowiązek wyznaczyć opłatę za parkowanie. Muszą przy tym pamiętać, że zgodnie z ustawą cena za pierwszą godzinę nie powinna być wyższa niż 3 złote. Rada gminy decyduje także o sposobie pobierania należności w danej strefie. Jak rozpoznać obszar objęty SPP? Musi on być wyróżniony specjalnym znakiem o symbolu D-44. Koniec strefy płatnego parkowania to z kolei znak D-45.

Parkomaty – ułatwienie czy utrapienie? Poznaj alternatywy!

Stref płatnego parkowania powstaje w miastach coraz więcej. Wraz z nimi na ulicach pojawiają się kolejne parkomaty, które z roku na rok są udoskonalane technologicznie, stając się jeszcze bardziej przyjaznymi w obsłudze. To jednak wciąż urządzenia zawodne, które nieoczekiwanie mogą ulec awarii. Jeśli chodzi o tradycyjny parkomat, płatność kartą czy blikiem to już właściwie standard. Możesz jednak postawić na jeszcze szybsze i bardziej komfortowe rozwiązanie – dzięki mobilnym aplikacjom do parkowania uregulujesz należność bez wychodzenia z samochodu za pomocą kilku kliknięć.

Aplikacje taka jak AnyPark, moBilet czy SkyCash pozwolą ci w pełni kontrolować czas parkowania i modyfikować go w zależności od twoich potrzeb. Jesteś na ważnym spotkaniu, które się przedłuża? Zamiast wychodzić w trakcie rozmowy do parkomatu, przedłuż bilet jednym kliknięciem. Aplikacje do parkowania to zatem nie tylko oszczędność czasu czy pieniędzy. Pozwalają ci skupić się na twoich zadaniach bez niepotrzebnego stresu.

Przy wyborze aplikacji dla siebie zwróć uwagę na to, czy funkcjonuje ona w twoim mieście i obejmuje zasięgiem lokalną strefę płatnego parkowania.