cyrk Wictoria we Wrocławiu

Cyrk z hologramami zamiast zwierząt pojawi się we Wrocławiu

Cyrk z wirtualnymi zwierzętami wkrótce we Wrocławiu

Cyrk już od kilku ładnych lat wzbudza pewne kontrowersje. Chodzi o wykorzystywanie zwierząt, które zmusza się do bardzo ciężkich treningów. Obrońcy tzw. praw zwierząt wielokrotnie protestowali przeciwko cyrkom i najchętniej chcieliby ich zakazać. Pojawiają się więc propozycje, aby w cyrku brali udział jedynie akrobaci i inni artyści, a zwierzęta zostawić w spokoju. Cyrk Wictoria poszedł na pewnego rodzaju kompromis, gdyż zwierzęta się tam pojawią, ale cyfrowe.

Hologramy zamiast prawdziwych zwierząt

Udowodniono już nie raz, że hologramy mogą być bardzo przydatne w rozrywce. Zwłaszcza tam, gdzie chcemy odwzorować pewien wycinek rzeczywistości, bo nie możemy obcować z nim na żywo. Było tak już kilkoma artystami, którzy pojawili się na scenie w swojej cyfrowej wersji, gdyż nie mogli inaczej. Przykładem może być raper 2pac, który zginął w 1996 r. Dekadę temu udało się odwzorować jego wizerunek za pomocą hologramu, który pojawił się na scenie obok innego rapera – Snoop Dogga.

Skoro da się stworzyć hologram artysty, to oczywiście da się zrobić to samo ze zwierzętami. Taką technologią zajmie się chociażby Cyrk Wictoria, który robi to jako pierwszy w Polsce. W Europie zaś cyrki takie pojawiły się jedynie dwa. Wrocławianie będą mogli więc zobaczyć cyfrowe wersje takich zwierząt jak tygrysy, czy słonie. Będą one wykonywać akrobacje, wśród których pojawi się między innymi skakanie przez płonącą obręcz.

Oczywiście oprócz hologramów pojawią się także żywe istoty. Tymi istotami będą ludzie. Czy możemy sobie wyobrazić cyrk bez klaunów i akrobatów? Na pewno byłoby nam ciężko, dlatego Wictoria zadba o to, aby na arenie pojawili się profesjonalni artyści, którzy o ten rodzaj rozrywki zadbają.

Hologramy w cyrku

Po raz pierwszy pomysł na wykorzystanie hologramów w cyrku pojawił się w roku 2019. Wtedy to zaskoczył nimi cyrk Roncalli rodem z Niemiec. Od tamtego czasu tylko jeden cyrk powtórzył taką inicjatywę, a teraz  do tego wąskiego grona dołączy cyrk Wictoria. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby nie musieć wykorzystywać żywych zwierząt. Warto więc czekać na to wydarzenie, aby zapoznać się z tą niezwykłą technologią.