Co powinny zawierać projekty salonu kosmetycznego?

W obecnym świecie coraz bardziej przykładamy uwagę do naszego wyglądu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, aby o niego zadbać, chętnie wybierają się do salonów kosmetycznych. Sprawia to, że zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne wciąż rośnie – i właśnie dlatego otwarcie własnego salonu jest doskonałym pomysłem na biznes. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii – w tym na projekt salonu kosmetycznego. Czym on właściwie jest i co powinien zawierać?

Projekt technologiczny – dlaczego jest tak ważny?

Działalność, która wiąże się ze świadczeniem kosmetycznych usług podlega nadzorowi Głównego Inspektora Sanitarnego – z tego powodu musi ona spełniać wymogi dokładnie określone przez różne ustawy oraz rozporządzenia. Dotyczą one warunków techniczno-budowlanych, wymogów sanitarno-higienicznych, jak również i przepisów dotyczących miejsc pracy.

Jednym z kluczowych aspektów związanych z podjęciem własnej działalności gospodarczej, jest projekt technologiczny salonu kosmetycznego – ukazuje on plan rozmieszczenia wszelkich pomieszczeń, jak i urządzeń we wnętrzu lokalu. To kwestia niezbędna, aby rozpocząć pierwsze prace budowlane! Jednak to nie wszystko – prawidłowo sporządzony projekt jest potrzebny, by otrzymać pozytywny wniosek o odbiór salonu kosmetycznego przez sanepid.

Wykonanie odpowiedniego projektu technologicznego nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty w tej dziedzinie, takiego jak horeca-design.pl. Dzięki temu możesz mieć pewność, że projekt Twojego salonu kosmetycznego będzie w pełni zgodny z obecnie obowiązującymi standardami! Sprawdź – https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-salonow-beauty/

Salon kosmetyczny – wymogi techniczne

Jeśli chcesz prowadzić biznes, który związany jest z usługami kosmetycznymi, Twój lokal musi spełniać odgórnie nałożone wymogi. Zostały one dokładnie opisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług kosmetycznych. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie, o których nie możesz zapomnieć.

Gabinet czy salon kosmetyczny musi być podzielony na strefy – prawie wszystkie świadczone usługi wymagają oddzielnego pomieszczenia. Jeśli znajdziesz lokal w korzystnej cenie i odpowiedniej lokalizacji, zanim podpiszesz umowę najmu, upewnij się, że spełnia on wszelkie warunki! Potrzebna będzie recepcja, poczekalnia, zaplecze, pokój socjalny, łazienka i oczywiście pomieszczenia do zabiegów. Warto również pamiętać, że zabiegi kosmetyczne nierzadko wiążą się z naruszeniem tkanki, dlatego jeśli będą do tego wykorzystywane narzędzia wielokrotnego użytku, potrzebne jest wyodrębnione specjalne pomieszczenie lub stanowisko do sterylizacji. Nie można też zapomnieć o pojemnikach na zużyte jednorazowe narzędzia czy inne artykuły.

Zwróć również uwagę na podłogi – powinny być one wykonane z materiałów nienasiąkliwych, nieśliskich, jak i odpornych na działanie dezynfekujących środków. Podobnie w przypadku ścian – muszą być one łatwe do czyszczenia. Te znajdujące się przy umywalkach muszą mieć natomiast wysokość co najmniej 160 centymetrów.

Lokal musi także spełniać wszelkie zasady sanitarno-higieniczne – wszystkie urządzenia oraz sprzęty, z których korzysta się w salonie, wymagają dezynfekcji i sterylizacji po każdym zabiegu! Nie jest to jednak wszystko – potrzebne są również atesty oraz stosowne certyfikaty, które są gwarancją bezpieczeństwa.

Co jeszcze? Sprawna wentylacja oraz klimatyzacja. Ważne jest, by były one poddawane regularnym przeglądom technicznym.

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego – co zawiera?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, projekt technologiczny przedstawia funkcjonalny układ zarówno pomieszczeń, jak i urządzeń we wnętrzu salonu kosmetycznego. Dokumentacja musi uwzględniać recepcję, poczekalnię, gabinety, pomieszczenie socjalne i toalety. Projekt zawiera część opisową oraz graficzną, by w jak najlepszy sposób zobrazować plan lokalu. Dokładnie przygotowany projekt technologiczny możesz złożyć do sanepidu i czekać na zatwierdzenie. A kiedy nastąpi odbiór lokalu, możesz rozpocząć swą działalność!