75 lat polskiej opieki nad Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu

Od niemal 160 lat na mapie Wrocławia widnieje ogród zoologiczny, a od ostatnich 75 lat, jest on pod polskim zarządem. „Chociaż pielęgnujemy architekturę o niemieckim rodowodzie i nie zapominamy o historii naszego ogrodu sprzed wojny, w tym roku skupiamy się na obchodzeniu innej rocznicy” – mówią pracownicy ogrodu, zachęcając do oglądania unikalnych zdjęć, plakatów i rysunków z przeszłości.

Mija właśnie dokładnie 75 lat od momentu, kiedy po wojennych zmaganiach, pierwszy raz otwarto bramy ogrodu zoologicznego dla zwiedzających. Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa tej wrocławskiej instytucji, przypomina, że obecny wygląd zoo nie ma nic wspólnego z jego powojennym stanem.

Wtedy, teren ogrodu pozostawał częściowo zniszczony i niedostępny dla odwiedzających. Zbombardowane budynki przez kolejne lata były poddawane renowacji. Od tego czasu minęło już 75 lat, a my troszczymy się o ten ogród jako polska placówka zoologiczna. Mimo że nasza historia jest dłuższa niż ta 75-letnia epoka, to właśnie ta rocznica ma dla nas szczególne znaczenie – podkreśla rzeczniczka Zoo Wrocław.